Hansgrohe MyFox Exposed Single Outlet Thermostatic Chrome Shower Mixer Valve (622VK)
Easy to install exposed shower mixer. Water volume and temperature can be easily set using the ergonomic handles. Thermostatic mixer keeps water at required temperature and prevents unintentional adjustment, as hot water will only be released if SafetyStop button is pressed. Reacts to pressure fluctuations in an instant to protect from excessively hot or cold water. Optional thermostat safety stop prevents unwanted hot water above 40°C. Maximum water flow: 10 Ltr/min with Eco handle position. Pressing EcoStop button releases full water volume. Can be fitted on to existing water outlet using supplied S-connections (bore hole gauge: 150mm, +/-12 mm).
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Delivers 17Ltr/min at 1bar
- Bar Mixer Exposed Valve
- Suitable for High Pressure Systems
- Built-In Silencer for Quiet Operation
View all: Hansgrohe Shower Valves
Easy to install exposed shower mixer. Water volume and temperature can be easily set using the ergonomic handles. Thermostatic mixer keeps water at required temperature and prevents unintentional adjustment, as hot water will only be released if SafetyStop button is pressed. Reacts to pressure fluctuations in an instant to protect from excessively hot or cold water. Optional thermostat safety stop prevents unwanted hot water above 40°C. Maximum water flow: 10 Ltr/min with Eco handle position. Pressing EcoStop button releases full water volume. Can be fitted on to existing water outlet using supplied S-connections (bore hole gauge: 150mm, +/-12 mm).
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Delivers 17Ltr/min at 1bar
- Bar Mixer Exposed Valve
- Suitable for High Pressure Systems
- Built-In Silencer for Quiet Operation
View all: Hansgrohe Shower Valves
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Fixed Inlets |
| Brand | Hansgrohe |
| Built In Valve/Exposed | Exposed |
| Colour | Chrome |
| Connection Size | 15 mm |
| Connection Type | G 1/2" |
| Construction Material (Bathrooms) | Brass |
| Design Type | Modern Design |
| Diverter Included | Without Diverter |
| Flow Rate (Ltr/Min) | 17 Ltr/min |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Maximum Bar Pressure | 10 bar |
| Maximum Operating Temperature | 65 °C |
| Minimum Bar Pressure | 1 bar |
| Minimum Operating Temperature | 5 °C |
| Mixer Control Type | Single Flow & Temperature Control |
| Mixer Type | Thermostatic |
| Model Name | MyFox |
| No. of Outlets | Single Outlet |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Centres Size/Range | 150 mm |
| Pressure Suitability | Suitable for High Pressure Systems |
| Product Type | Shower Mixer Valve |
| Safety Cut-Out Temperature | 40 °C |
| Safety Functions | Temperature Safety Cut-Out |
| Shower Product Type | Shower Valve |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Temperature Control Type | Thermostatic Temperature Control with Adjustable Max. Temperature Stop |
| Water Failure Shutdown | Automatic Water Failure Shutdown |
| z1 - UK Manufacturer Name | Hansgrohe UK |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Unit 2 Edgehill Drive, Tournament Fields, Warwick, Warwickshire, CV34 6XQ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | customerservices@hansgrohe.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | Hansgrohe SE |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Hansgrohe SE, Auestr. 5-9, Schiltach, 77761, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | info@hansgrohe.com |
Product Contents
Shower thermostat, escutcheons and S-connections.