Hager J501 16A Downlighter Junction Box 53 x 27 x 122mm White (801AM)
The Hager J501 16A Downlighter Junction Box provides a secure and efficient solution for electrical connections. Manufactured from durable plastic, It features separate terminals for flexible cords, simplifying wiring and ensuring neat installations. Captive terminal screws prevent loss during fitting, while incoming and outgoing cable clamps secure all connections.
- Plastic Construction
- Separate Terminals For Flexible Cords
- Fits Through 58mm Diameter Hole
- Captive Terminal Screws
- Incoming & Outgoing Cable Clamps
View all: Hager Junction Boxes
The Hager J501 16A Downlighter Junction Box provides a secure and efficient solution for electrical connections. Manufactured from durable plastic, It features separate terminals for flexible cords, simplifying wiring and ensuring neat installations. Captive terminal screws prevent loss during fitting, while incoming and outgoing cable clamps secure all connections.
- Plastic Construction
- Separate Terminals For Flexible Cords
- Fits Through 58mm Diameter Hole
- Captive Terminal Screws
- Incoming & Outgoing Cable Clamps
View all: Hager Junction Boxes
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Hager |
| Cable Supplied | Cable Not Supplied |
| Colour | White |
| Construction Material (Electrical) | Plastic |
| Current Rating | 16 A |
| Fixings Supplied | Fixings Not Supplied |
| IP Rating | IP2X |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | J501 |
| Model No | J501 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 27 mm |
| Product Height | 122 mm |
| Product Type | Downlighter Junction Box |
| Product Width | 53 mm |