Grohe 220732430 Exposed Single Outlet Manual Matt Black Angle Mixer Valve (611KW)
The Grohe exposed single outlet mixer valve in matt black offers precise water control. Ideal for kitchens, bathrooms, or utility room plumbing, this mixer valve combines functionality with modern design. It features a water-protected brass spindle shutoff with a grease chamber and double O-ring sealing for reliable, leak-free performance and an extended lifespan. Ergonomic, solid metal handles ensure easy operation. Installation is simplified with length compensation, a connecting shaft, and a pre-roughened connection thread for a proper seal. The durable Grohe finish maintains its appearance, and the valve suits both high and low-pressure water systems, delivering a steady 5.7 litres per minute flow at 1 bar. Supplied with a 1/2" wall connection, 3/8” outlet thread, and 10mm compression nut.
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Delivers 5.7Ltr/min at 1bar
- Manual Lever Exposed Valve
- Suitable for High & Low Pressure Systems
- Easy to Install
View all: Grohe Shower Valves
The Grohe exposed single outlet mixer valve in matt black offers precise water control. Ideal for kitchens, bathrooms, or utility room plumbing, this mixer valve combines functionality with modern design. It features a water-protected brass spindle shutoff with a grease chamber and double O-ring sealing for reliable, leak-free performance and an extended lifespan. Ergonomic, solid metal handles ensure easy operation. Installation is simplified with length compensation, a connecting shaft, and a pre-roughened connection thread for a proper seal. The durable Grohe finish maintains its appearance, and the valve suits both high and low-pressure water systems, delivering a steady 5.7 litres per minute flow at 1 bar. Supplied with a 1/2" wall connection, 3/8” outlet thread, and 10mm compression nut.
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Delivers 5.7Ltr/min at 1bar
- Manual Lever Exposed Valve
- Suitable for High & Low Pressure Systems
- Easy to Install
View all: Grohe Shower Valves
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Fixed Inlets |
| Brand | Grohe |
| Built In Valve/Exposed | Exposed |
| Colour | Matt Black |
| Connection Size | 1/2 " |
| Connection Type | G 1/2" |
| Construction Material (Bathrooms) | Brass |
| Design Type | Modern Design |
| Diverter Included | Without Diverter |
| Flow Rate (Ltr/Min) | 5.7 Ltr/min |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Maximum Bar Pressure | 5 bar |
| Maximum Operating Temperature | 70 °C |
| Minimum Bar Pressure | 1 bar |
| Minimum Operating Temperature | 5 °C |
| Mixer Control Type | Single Flow & Temperature Control |
| Mixer Type | Manual |
| Model Name | 220732430 |
| No. of Outlets | Single Outlet |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Centres Size/Range | 21 mm |
| Pressure Suitability | Suitable for High & Low Pressure Systems |
| Product Type | Angle Mixer Valve |
| Safety Cut-Out Temperature | N/A °C |
| Safety Functions | Without Safety Function |
| Shower Product Type | Shower Valve |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Temperature Control Type | Manual Temperature Control |
| Water Failure Shutdown | No Water Failure Shutdown |