GF Garden 100-010-528 3/4" Single-End Female Aquastop Hose Connector (135RE)
For click-fitting the hose to various irrigation accessories. Automatic water-stop valve.
- Plastic Construction
- 3/4" Push-Fit Hose Fitting
View all: GF Garden Hose Pipe Connectors
For click-fitting the hose to various irrigation accessories. Automatic water-stop valve.
- Plastic Construction
- 3/4" Push-Fit Hose Fitting
View all: GF Garden Hose Pipe Connectors
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | GF Garden |
| Compatibility | All brands of 12.5mm (1/2") hose |
| Construction Material (Landscaping) | Plastic |
| Garden Hose Product Type | Hose Pipe Connector |
| Hose Connection Size | 3/4 " |
| Hose Connection Type | Push-Fit |
| Male/Female Connection | Female |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | 100-010-528 |
| Model No | 100-010-528 |
| No. of Ends | Single-End |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Aquastop Hose Connector |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Suitable Outlet Connection | Compatible with a 1/2” (12.5mm) Male Adaptor |
| z1 - UK Manufacturer Name | Hozelock |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Midpoint Park, Birmingham, West Mids, B76 1AB |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | consumer.services@hozelock.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | GF Garden |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Via dell’Industria, 1, 42015 Correggio (RE), Italy |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | info@gfgarden.it |