ETAL Atlas Exposed Single Outlet Thermostatic Matt Black Shower Valve (565VN)
Powerful slimline shower valve in minimalistic design. Easily adjustable with clear flow and temperature controls, and pre-set maximum temperature of 38°C. Ideal for small spaces and high-pressure systems such as in caravans and park homes. Suitable for negative or universal pumps, not for use with positive pumps. Easy to install with 45mm 1/2" BSP male connections.
- 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Delivers 7Ltr/min at 1bar
- Bar Mixer Exposed Valve
- Suitable for High Pressure Systems
View all: ETAL Shower Valves
Powerful slimline shower valve in minimalistic design. Easily adjustable with clear flow and temperature controls, and pre-set maximum temperature of 38°C. Ideal for small spaces and high-pressure systems such as in caravans and park homes. Suitable for negative or universal pumps, not for use with positive pumps. Easy to install with 45mm 1/2" BSP male connections.
- 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Delivers 7Ltr/min at 1bar
- Bar Mixer Exposed Valve
- Suitable for High Pressure Systems
View all: ETAL Shower Valves
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Fixed Inlets |
| Brand | ETAL |
| Built In Valve/Exposed | Exposed |
| Colour | Matt Black |
| Connection Size | 1/2 " |
| Connection Type | BSP Male Thread |
| Construction Material (Bathrooms) | ABS, Brass & Stainless Steel |
| Design Type | Modern Design |
| Diverter Included | Without Diverter |
| Flow Rate (Ltr/Min) | 7 Ltr/min |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Maximum Bar Pressure | 3 bar |
| Maximum Operating Temperature | 65 °C |
| Minimum Bar Pressure | 1 bar |
| Minimum Operating Temperature | 5 °C |
| Mixer Control Type | Single Temperature Control |
| Mixer Type | Thermostatic |
| Model Name | Atlas |
| No. of Outlets | Single Outlet |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Centres Size/Range | 45 mm |
| Pressure Suitability | Suitable for High Pressure Systems |
| Product Type | Shower Valve |
| Safety Cut-Out Temperature | 45 °C |
| Safety Functions | Temperature Safety Cut-Out |
| Shower Product Type | Shower Valve |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Temperature Control Type | Thermostatic Temperature Control with Adjustable Max. Temperature Stop |
| Water Failure Shutdown | Automatic Water Failure Shutdown |
| z1 - UK Manufacturer Name | Ellsi Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Ninth Avenue, Flixborough Ind Est, Flixborough, Scunthorpe, DN15 8SL |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.ellsi.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | Authorised Rep Compliance Ltd |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 71 Lower Baggot Street, Dublin, D02 P593, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.authorisedrepcompliance.com |