Essentials 5-Tier Metal Garage Shelving Unit 900mm x 450mm x 1800mm (957RK)
Clip-system shelving features easy, tool-free installation. Galvanised steel reinforced structure allows heavy items to be stored. Adjustable shelves. Metal shelving unit ideal for storage, shop fitments, cellars, garages, workshops, warehouses and basements. Corrosion-resistant.
- 200kg Shelf Capacity
- Galvanised Steel Frame
- HDF Shelves
- Clip on
- Corrosion-Resistant
View all: Essentials Garage Shelving
Clip-system shelving features easy, tool-free installation. Galvanised steel reinforced structure allows heavy items to be stored. Adjustable shelves. Metal shelving unit ideal for storage, shop fitments, cellars, garages, workshops, warehouses and basements. Corrosion-resistant.
- 200kg Shelf Capacity
- Galvanised Steel Frame
- HDF Shelves
- Clip on
- Corrosion-Resistant
View all: Essentials Garage Shelving
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Essentials |
| CALC - Frame Material Type | Metal |
| Coating & Finishing Type | Galvanised |
| Condition | Brand New |
| Condition Description | Unused & in original factory/manufacturer condition. |
| Containers Supplied | Containers Not Supplied |
| Fixings Supplied | Fixings Not Required |
| Frame Material Type | Steel |
| Frame/Leg Colour | Silver |
| Manufacturer Guarantee | 10 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Max Bay Load Capacity | 1000 kg |
| Max Shelf Load Capacity | 200 kg |
| Mount Type | Clip on |
| No. of Shelves | 5 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 450 mm |
| Product Height | 1800 mm |
| Product Type | Garage Shelving Unit |
| Product Width | 900 mm |
| Self-Assembly | Self-Assembly |
| Shelf Material | HDF |
| Total Product Weight | 14.05 kg |
Product Contents
Shelves (5), uprights (8), long beams (10), short beams (10), supports (5), connectors (4) and plastic feet (4).