Essentials 5-Tier Metal Garage Shelving Unit 1200mm x 600mm x 1800mm (168JE)
Robust 5-tier metal garage shelving unit provides an ideal storage solution for workshops and garages. This durable unit is perfect for organising tools, equipment, and supplies in busy trade environments or home workshops. It features a galvanised steel frame and five strong MDF shelves, each capable of holding up to 300kg, with a total bay capacity of 1500kg. The rivet system allows for quick and straightforward installation, and the shelves are adjustable to maximise storage versatility. A corrosion-resistant finish ensures long-lasting performance, providing reliable storage. Can be assembled as a workbench.
- 300kg Shelf Capacity
- Galvanised Steel Frame
- MDF Shelves
- Freestanding
- Quick & Easy Installation
- Corrosion-Resistant
View all: Essentials Garage Shelving
Robust 5-tier metal garage shelving unit provides an ideal storage solution for workshops and garages. This durable unit is perfect for organising tools, equipment, and supplies in busy trade environments or home workshops. It features a galvanised steel frame and five strong MDF shelves, each capable of holding up to 300kg, with a total bay capacity of 1500kg. The rivet system allows for quick and straightforward installation, and the shelves are adjustable to maximise storage versatility. A corrosion-resistant finish ensures long-lasting performance, providing reliable storage. Can be assembled as a workbench.
- 300kg Shelf Capacity
- Galvanised Steel Frame
- MDF Shelves
- Freestanding
- Quick & Easy Installation
- Corrosion-Resistant
View all: Essentials Garage Shelving
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Essentials |
| CALC - Frame Material Type | Metal |
| Coating & Finishing Type | Galvanised |
| Condition | Brand New |
| Condition Description | Unused & in original factory/manufacturer condition. |
| Containers Supplied | Containers Not Supplied |
| Fixings Supplied | Fixings Not Supplied |
| Frame Material Type | Steel |
| Frame/Leg Colour | Silver |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Bay Load Capacity | 1500 kg |
| Max Shelf Load Capacity | 300 kg |
| Mount Type | Freestanding |
| No. of Shelves | 5 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 600 mm |
| Product Height | 1800 mm |
| Product Type | Garage Shelving Unit |
| Product Width | 1200 mm |
| Self-Assembly | Self-Assembly |
| Shelf Material | MDF |
| Total Product Weight | 26.2 kg |
Product Contents
Uprights (8), plastic feet (8), junction plates (4), MDF panels (5), beams (10), crossbeams (10) and reinforcements (5).