D-Line 10-25mm White Cable Tidy Tube 1.1m (706CX)
Easy to use, pre-split seam, flexible tubing for covering cable drops. Made from LDPE material. Ideal for retro-fit over cables without need to disconnect cables.
- Polyethylene Construction
- Fits up to 10-25mm Cable
- 1 x 1.1m Lengths
- Can be Cut to Size
View all: D-Line Cable Tidy
Easy to use, pre-split seam, flexible tubing for covering cable drops. Made from LDPE material. Ideal for retro-fit over cables without need to disconnect cables.
- Polyethylene Construction
- Fits up to 10-25mm Cable
- 1 x 1.1m Lengths
- Can be Cut to Size
View all: D-Line Cable Tidy
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | D-Line |
| Cable Capacity | 10-25 mm |
| Colour | White |
| Construction Material (Electrical) | Polyethylene |
| Cut to Size | Can be Cut to Size |
| Length of Pack (Combined) | 1.1 m |
| Length of Single Piece | 1.1 m |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Diameter | 32 mm |
| Product Type | Cable Tidy Tube |
| z1 - UK Manufacturer Name | D-Line (Europe) Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Alder Road, West Chirton North Industrial Estate, North Shields, Tyne & Wear, NE29 8SD |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | enquiries@d-line-it.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Luceco LSE |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | C/ Bobinadora 1-5, Barcelona, Mataro, 08302, Spain |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | technical.support@luceco.com |