Bristan Hourglass Concealed Dual Outlet Thermostatic Chrome Shower Valve With Diverter (688RH)
Brass construction. Designed to fit UK wall cavity spacing, requires minimum cavity depth of 35mm. Fitting depth including plasterboard and tiles: 60-75mm.
- 2 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply)
- Delivers 8.5Ltr/min at 0.2bar
- Manual Lever Concealed Valve
- Suitable for All Pressure Systems
- 15mm Inlet Connections
- Temperature Range: 4-80°C
- Requires Rear Access to Service Filters
View all: Bristan Shower Valves
Brass construction. Designed to fit UK wall cavity spacing, requires minimum cavity depth of 35mm. Fitting depth including plasterboard and tiles: 60-75mm.
- 2 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply)
- Delivers 8.5Ltr/min at 0.2bar
- Manual Lever Concealed Valve
- Suitable for All Pressure Systems
- 15mm Inlet Connections
- Temperature Range: 4-80°C
- Requires Rear Access to Service Filters
View all: Bristan Shower Valves
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Fixed Inlets |
| Brand | Bristan |
| Built In Valve/Exposed | Concealed |
| Colour | Chrome |
| Connection Size | 15 mm |
| Connection Type | 15mm Compression Inlet |
| Construction Material (Bathrooms) | Brass |
| Design Type | Modern Design |
| Diverter Included | With Diverter |
| Flow Rate (Ltr/Min) | 8.5 Ltr/min |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply) |
| Maximum Bar Pressure | 5 bar |
| Maximum Operating Temperature | 65 °C |
| Minimum Bar Pressure | 0.2 bar |
| Minimum Operating Temperature | 35 - 45 °C |
| Mixer Control Type | Dual Flow & Temperature Controls |
| Mixer Type | Thermostatic |
| Model Name | Hourglass |
| No. of Outlets | Dual Outlet |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Centres Size/Range | 150 mm |
| Pressure Suitability | Suitable for All Pressure Systems |
| Product Type | Shower Valve |
| Safety Cut-Out Temperature | N/A °C |
| Safety Functions | Temperature Safety Cut-Out |
| Shower Product Type | Shower Valve |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Temperature Control Type | Thermostatic Temperature Control with Adjustable Max. Temperature Stop |
| Water Failure Shutdown | Automatic Water Failure Shutdown |
| z1 - UK Manufacturer Name | Bristan Group Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Birch Coppice Business Park, Dordon, Tamworth, B78 1SG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | enquire@bristan.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Masco Europe S.à.r.l |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 14 Rue Strachen, Mensdorf, 6933, Luxembourg |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | enquire@bristan.com |
Product Contents
Shower valve, handles (2), spline adaptors (2), inserts (2), flow regulators (2), fibre washers (2), wall outlet, concealing plate and fixing kit.
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode