Bosch GSH11VC 11.4kg SDS Max Electric Concrete Breaker 110V (511KX)
Durable corded professional demolition hammer with vibration control. Features exceptionally robust metal components and extremely powerful motor, delivering 23J of impact energy for chiselling performance. Ideal for vertical demolition tasks in concrete and stone and intense chiselling work. Compatible with dust attachment GDE max.
- 1700W
- SDS Max Chuck
- Weight: 11.4kg
- All-Metal Gearbox
- Fan-Cooled Motor
- Anti-Vibration System
- On/Off Switch
- Multi-Position Handles
- Replaceable Carbon Brushes
View all: Bosch Concrete Breakers
Durable corded professional demolition hammer with vibration control. Features exceptionally robust metal components and extremely powerful motor, delivering 23J of impact energy for chiselling performance. Ideal for vertical demolition tasks in concrete and stone and intense chiselling work. Compatible with dust attachment GDE max.
- 1700W
- SDS Max Chuck
- Weight: 11.4kg
- All-Metal Gearbox
- Fan-Cooled Motor
- Anti-Vibration System
- On/Off Switch
- Multi-Position Handles
- Replaceable Carbon Brushes
View all: Bosch Concrete Breakers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Bosch |
| Breaker Product Type | SDS Max |
| Brushless | Brushed |
| Cable Length | 4 m |
| Carry Case/Bag Included | Yes |
| Chuck Type | SDS Max Chuck |
| Corded Tool Weight | 11.4 kg |
| Drill Handle Type | Multi-Position Handles |
| Impact Rate | 1700 bpm |
| Label Info 2: Hazard Statements | EUH208 Contains.... May produce an allergic reaction. |
| Label Info 4: Supplementary Label Info | Contains Tolutriazole derivative. May produce an allergic reaction. |
| Label Info 6: Additional Hazard Info | Always read and follow the information on the product label. |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Impact Energy | 23 J |
| Model No | GSH11VC |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Plug Included | Includes Plug. |
| Power Output (Watts/Kw) | 1700 W |
| Power Supply | Electric |
| Power Voltage Supply | 110 V |
| Product Type | Concrete Breaker |
| Range Name | Professional |
| Switch Type | On/Off Switch |
| Vibration Level | 8 m/s² |
| Vibration System | Anti-Vibration System |
| z1 - UK Manufacturer Name | Robert Bosch Ltd. |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Broadwater Park, North Orbital Road, Uxbridge, UB9 5HJ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.bosch.co.uk/contact/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | Bosch Power Tools B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Konijnenberg 60, 4825 BD Breda, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.bosch.com/contact/ |
Product Contents
GSH11VC 110V, grease tube, carrying case and machine cloth.
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode