Barton Ecorax 5-Tier Metal Garage Shelving with Containers 1200mm x 450mm x 1760mm (74728)
Heavy duty, pre-kitted system supplied with 8 space bin containers. Ideal for everyday use.
- 265kg Shelf Capacity
- Powder-Coated Steel Frame
- Chipboard Shelves
- Freestanding
- Easy Boltless Assembly
- 5-Tier Adjustable Shelving Unit
- Galvanised Steel Shelf Supports
View all: Barton Garage Shelving
Heavy duty, pre-kitted system supplied with 8 space bin containers. Ideal for everyday use.
- 265kg Shelf Capacity
- Powder-Coated Steel Frame
- Chipboard Shelves
- Freestanding
- Easy Boltless Assembly
- 5-Tier Adjustable Shelving Unit
- Galvanised Steel Shelf Supports
View all: Barton Garage Shelving
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Barton |
| CALC - Frame Material Type | Metal |
| Coating & Finishing Type | Powder-Coated |
| Containers Supplied | 8 x Space Bin Containers |
| Fixings Supplied | Fixings Not Required |
| Frame Material Type | Steel |
| Frame/Leg Colour | Blue |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Bay Load Capacity | 1325 kg |
| Max Shelf Load Capacity | 265 kg |
| Model Name | Ecorax |
| Mount Type | Freestanding |
| No. of Shelves | 5 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 450 mm |
| Product Height | 1760 mm |
| Product Type | Garage Shelving with Containers |
| Product Width | 1200 mm |
| Self-Assembly | Self-Assembly |
| Shelf Material | Chipboard |
| Shelf Thickness | 8 mm |
| Total Product Weight | 46.44 kg |
Product Contents
4 x sets of uprights, 5 x shelves, 5 x sets of shelf supports, 4 x feet and 8 x space bin containers.
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode