Zink Thebe Indoor White PIR Sensor 360° (1670K)
The Zink Thebe indoor PIR sensor provides reliable automatic lighting control for various applications. This low-profile ceiling-mounted motion sensor offers a 360° detection angle and adjustable 10s to 15 min timer, making it ideal for commercial offices, corridors, or domestic utility rooms and garages. It also integrates easily with lighting circuits, HVAC systems, or security alarms.With adjustable sensitivity the detection distance can be configured to reduce false triggers. Its durable polycarbonate body ensures longevity, while adjustable time-on and dusk-to-dawn settings allow for energy efficient operation. The sensor is mains-powered with all necessary brackets and fixings supplied for straightforward installation.
- IP20: For Indoor Use
- Adjustable Dusk-to-Dawn Sensor
- Adjustable Time On
- 360° 12m Sensor Range
- Polycarbonate Body
- Ceiling-Mounted
- Unobtrusive, Low-Profile Design
- Suitable for Domestic & Commercial Use
View all: Zink Motion Sensors
The Zink Thebe indoor PIR sensor provides reliable automatic lighting control for various applications. This low-profile ceiling-mounted motion sensor offers a 360° detection angle and adjustable 10s to 15 min timer, making it ideal for commercial offices, corridors, or domestic utility rooms and garages. It also integrates easily with lighting circuits, HVAC systems, or security alarms.With adjustable sensitivity the detection distance can be configured to reduce false triggers. Its durable polycarbonate body ensures longevity, while adjustable time-on and dusk-to-dawn settings allow for energy efficient operation. The sensor is mains-powered with all necessary brackets and fixings supplied for straightforward installation.
- IP20: For Indoor Use
- Adjustable Dusk-to-Dawn Sensor
- Adjustable Time On
- 360° 12m Sensor Range
- Polycarbonate Body
- Ceiling-Mounted
- Unobtrusive, Low-Profile Design
- Suitable for Domestic & Commercial Use
View all: Zink Motion Sensors
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Polycarbonate Body |
| Brand | Zink |
| Colour | White |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Ceiling-Mounted |
| Fixings Supplied | Brackets & Fixings Supplied |
| Green star | Saving energy at home |
| Green star Claim | A motion sensor is responsible for turning a light on when it senses presence and off when it's no longer there. This can help reduce your home's energy consumption. |
| IP Rating | IP20 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | Thebe |
| Model No | ZN-25154-WHT |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 240 V |
| Product Depth | 60 mm |
| Product Height | 5 mm |
| Product Type | Sensor |
| Product Width | 90 mm |
| Sensor Angle | 360 ° |
| Sensor Range | 12 m |
| Sensor Type | PIR |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Switching Capacity (Fluorescent) | 300 W |
| Switching Capacity (Incandescent) | 1200 W |
| Switching Capacity (LED) | 300 W |
| Wireless/Wired | Wired |
| z1 - UK Manufacturer Name | Cascade Holdings Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Gorse Mill, Gorse Street, Chadderton, Oldham, OL9 9RJ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.cascadehl.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Authorised Rep Compliance Ltd |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 71 Lower Baggot Street, Dublin, DO2 P593, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.authorisedrepcompliance.com |