Zink RENO Fixed LED Downlight with PIR White 8W 500lm (317KJ)
The Zink RENO fixed LED downlight is an 8W, 500 lumen lighting solution featuring an integrated PIR motion sensor for efficient operation. This cool white 4000K downlight is suitable for areas requiring intermittent illumination, such as offices, commercial settings or areas that require lighting for shorter periods. The timer settings enable adjustment from 10 seconds to 15 minutes, and its durable polycarbonate body and 20,000-hour lifespan ensure reliability. The unit provides a 60° beam angle and includes integral LUX and timer settings for customisable control, making it a practical choice for both domestic and commercial installations.
- IP20: For Indoor Use
- Cool White (Neutral White) - 4000K
- Integrated LED
- Non-Dimmable
- Up to 20,000 Hours Life
- 60° Beam Angle
- 79mm Cut-Out
- 1 Year Guarantee
- Integral LUX & Timer Settings
- Secure Spring Clips for Quick, Easy Fitting
View all: Zink Downlights
The Zink RENO fixed LED downlight is an 8W, 500 lumen lighting solution featuring an integrated PIR motion sensor for efficient operation. This cool white 4000K downlight is suitable for areas requiring intermittent illumination, such as offices, commercial settings or areas that require lighting for shorter periods. The timer settings enable adjustment from 10 seconds to 15 minutes, and its durable polycarbonate body and 20,000-hour lifespan ensure reliability. The unit provides a 60° beam angle and includes integral LUX and timer settings for customisable control, making it a practical choice for both domestic and commercial installations.
- IP20: For Indoor Use
- Cool White (Neutral White) - 4000K
- Integrated LED
- Non-Dimmable
- Up to 20,000 Hours Life
- 60° Beam Angle
- 79mm Cut-Out
- 1 Year Guarantee
- Integral LUX & Timer Settings
- Secure Spring Clips for Quick, Easy Fitting
View all: Zink Downlights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Fixed |
| Bathroom Use | Bathroom |
| Beam Angle | 60 ° |
| Bezel Colour | White |
| Body Material | Polycarbonate Body |
| Brand | Zink |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Cool White (Neutral White) |
| Colour Temperature Value | 4000 K |
| Cut-Out Diameter | 79 mm |
| Cut-Out Size Band | 61-80mm |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Energy Rating | None |
| Fire Rated (Yes/No) | Non Fire Rated |
| Fixings Supplied | Fittings Supplied |
| IP Rating | IP20 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Installation Zones | Outside Zone |
| Life Length | 20,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 500 lm |
| Lm Band | 3001-5000 |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | RENO |
| Model No | 35690 |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | White |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 8 W |
| Power Consumption (Band) | 7 - 13.9W |
| Power Type | Electric |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Depth | 47 mm |
| Product Diameter | 104 mm |
| Product Type | Downlight with PIR |
| Shape | Round |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | Transformer Not Required |
| kWh Per 1000hr Life | 8 kWh/1000h |
| z1 - UK Manufacturer Name | Cascade Holdings Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Gorse Mill, Gorse Street, Chadderton, Oldham, OL9 9RJ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.cascadehl.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Authorised Rep Compliance Ltd |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 71 Lower Baggot Street, Dublin, DO2 P593, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.authorisedrepcompliance.com |