Zink Helix Outdoor Up and Down Wall Light With Photocell Black (196VH)
Die cast aluminium light provides directional lighting both up and down a wall. Photocell sensor offers consistent night time illumination. Black.
- IP44: For Outdoor Use
- Modern Design
- Aluminium Body
- Tempered Glass Diffuser
- Pre-Set Dusk-to-Dawn Sensor
- Max. Wattage: 7W
View all: Zink Outdoor Wall Lights
Die cast aluminium light provides directional lighting both up and down a wall. Photocell sensor offers consistent night time illumination. Black.
- IP44: For Outdoor Use
- Modern Design
- Aluminium Body
- Tempered Glass Diffuser
- Pre-Set Dusk-to-Dawn Sensor
- Max. Wattage: 7W
View all: Zink Outdoor Wall Lights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Aluminium Body |
| Brand | Zink |
| Bulbs Supplied/Required | Required |
| Colour | Black |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Wall-Mounted |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Supplied |
| IP Rating | IP44 |
| Indoor/Outdoor Usage | Outdoor |
| Lens/Diffuser Material | Tempered Glass Diffuser |
| Light Bulb Technology | Supplied Without Bulb |
| Light Bulb(s) Required | 2 x GU10 Light Bulbs Required |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Wattage | 7 W |
| Model Name | Helix |
| Model No | ZN-35685-BLK |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Black |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 240 V |
| Product Depth | 104 mm |
| Product Height | 233 mm |
| Product Type | Up and Down Wall Light |
| Product Width | 92 mm |
| Sensor Type | Photocell |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Supplied/Required No. Bulbs | 2 |
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode