Zink Brac Outdoor Up or Down Wall Light Fitting Bronze (822VJ)
Delivery available to mainland GB only, (offshore and Northern Ireland is not available).
Ideal for illuminating a house name or number. Bronze.
- IP44: For Outdoor Use
- Modern Design
- Brass Body
- Tempered Glass Diffuser
- Max. Wattage: 7W
View all: Zink Outdoor Wall Lights
Ideal for illuminating a house name or number. Bronze.
- IP44: For Outdoor Use
- Modern Design
- Brass Body
- Tempered Glass Diffuser
- Max. Wattage: 7W
View all: Zink Outdoor Wall Lights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Brass Body |
| Brand | Zink |
| Bulbs Supplied/Required | Required |
| Colour | Bronze |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Wall-Mounted |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Supplied |
| IP Rating | IP44 |
| Indoor/Outdoor Usage | Outdoor |
| Lens/Diffuser Material | Tempered Glass Diffuser |
| Light Bulb Technology | Supplied Without Bulb |
| Light Bulb(s) Required | 1 x GU10 Light Bulb Required |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Wattage | 7 W |
| Model Name | Brac |
| Model No | ZN-41101-BRNZ |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Bronze |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 240 V |
| Product Depth | 85 mm |
| Product Height | 120 mm |
| Product Type | Up or Down Wall Light Fitting |
| Product Width | 73 mm |
| Sensor Type | Without Sensor |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Supplied/Required No. Bulbs | 1 |
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode
Returns
Take your unwanted or faulty item(s) to your nearest Screwfix Store. If there is not a Screwfix Store near you, please call us on our freephone number 03330 112 112 to arrange a free collection.