Zero In Ultra Power Fly Trap (592CR)
Highly effective, reusable outdoor fly catcher offers an effective solution to big fly problems, attracting flies within a 10m radius. Ready-baited with 1 x 8g sachet, which is activated by adding water and continues to work for up to 4 weeks. Holds up to 40,000 flies with each fill. Ideal for gardens, smallholdings, refuse areas, stables and barns. Developed by professional pest controllers.
- For use Against Flies
- Plastic Construction
- For Outdoor Use
View all: Zero In Ultra Power Rat & Mouse Traps
Highly effective, reusable outdoor fly catcher offers an effective solution to big fly problems, attracting flies within a 10m radius. Ready-baited with 1 x 8g sachet, which is activated by adding water and continues to work for up to 4 weeks. Holds up to 40,000 flies with each fill. Ideal for gardens, smallholdings, refuse areas, stables and barns. Developed by professional pest controllers.
- For use Against Flies
- Plastic Construction
- For Outdoor Use
View all: Zero In Ultra Power Rat & Mouse Traps
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Zero In Ultra Power |
| Construction Material (Safety) | Plastic |
| Indoor/Outdoor Usage | Outdoor |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Pack Size | 1 |
| Pest Control Method | Pheromone |
| Pest Control Type | Lethal |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Height | 260 mm |
| Product Length | 85 mm |
| Product Type | Trap |
| Product Width | 85 mm |
| Suitable Pests | Fly |
| z1 - UK Manufacturer Name | STV International Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Forge House, Little Cressingham, Norfolk, IP25 6ND |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.tbcandme.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | STV EU B.V |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Joop Geesinkweg 701, 1114AB Amsterdam-Dulvendrecht, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.tbcandme.com |