Yealink W73P 10-Line DECT Phone & W70B Base Station (342EU)
The Yealink W73P 10-Line DECT phone system provides reliable wireless communication for small and medium-sized businesses. This comprehensive office phone solution includes a W73H handset and W70B base station, supporting up to 10 x Yealink DECT handsets and 20 x simultaneous calls. It is ideal for busy workshops and offices requiring flexible communication, offering up to 35 hours of talk time and 400 hours of standby. The system features HD Voice and advanced FNR noise reduction for clear calls, alongside secure enterprise-grade TLS and SRTP encryption. Efficient provisioning and Zero Touch Deployment are enabled by Yealink's RPS and Boot mechanism.
- PoE or 5V Power Adaptor (Included)
- 1 x Ethernet Port
- 1.8" 128 x 160p TFT LCD Display
- HD Voice
- 35-Hr Talk Time & 400-Hr Standby For Uninterrupted UK Business Calls
- Supports 10 Handsets & 20 Simultaneous Calls
- Advanced FNR Noise Reduction Filters Background Noise
- Quick Charge Technology Provides 2 Hrs of Talk Time From 10 Minute Charge
- Secure Enterprise-Grade TLS & SRTP Encryption
View all: Yealink VoIP Phones
The Yealink W73P 10-Line DECT phone system provides reliable wireless communication for small and medium-sized businesses. This comprehensive office phone solution includes a W73H handset and W70B base station, supporting up to 10 x Yealink DECT handsets and 20 x simultaneous calls. It is ideal for busy workshops and offices requiring flexible communication, offering up to 35 hours of talk time and 400 hours of standby. The system features HD Voice and advanced FNR noise reduction for clear calls, alongside secure enterprise-grade TLS and SRTP encryption. Efficient provisioning and Zero Touch Deployment are enabled by Yealink's RPS and Boot mechanism.
- PoE or 5V Power Adaptor (Included)
- 1 x Ethernet Port
- 1.8" 128 x 160p TFT LCD Display
- HD Voice
- 35-Hr Talk Time & 400-Hr Standby For Uninterrupted UK Business Calls
- Supports 10 Handsets & 20 Simultaneous Calls
- Advanced FNR Noise Reduction Filters Background Noise
- Quick Charge Technology Provides 2 Hrs of Talk Time From 10 Minute Charge
- Secure Enterprise-Grade TLS & SRTP Encryption
View all: Yealink VoIP Phones
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Audio Technology | HD Voice |
| Base Station Required/Supplied | Compatible Base Station Supplied |
| Brand | Yealink |
| Compatibility | SIP / VoIP Platforms (3CX, Asterisk, Gamma, RingCentral, BT Cloud Work) |
| Device Connection Type | 3.5mm Audio Jack / RJ45 |
| Display Type | TFT LCD Display |
| Headset Connectivity | Wired |
| Headset Type | Headset |
| Internet Connection Required | Local Control with Cloud Control Features (Internet Connection Required) |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model No | W73P |
| Mount Type | Base Standing or Wall Hung Installation |
| Network Standards (Full) | Wired via Ethernet |
| No. of Lines/Accounts Supported | 10-Line |
| No. of Ports | 1 Port |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | PoE or 5V Power Adaptor (Included) |
| Product Type | W70B Base Station |
| Screen Size | 1.8 " |
| Security Encryption | TLS/SRTP |
| Telephone Product Type | DECT Phone |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode