Yealink T88W-PRO 16-Line VoIP Phone (855EU)
The Yealink T88W-PRO is a robust VoIP phone for modern business communication, featuring Android 13 technology and a 7" adjustable touch screen. This advanced business phone is ideal for office environments, call centres, and remote work setups, providing reliable and flexible connectivity. It supports up to 16 x VoIP accounts and 10-way conferencing. Built-in Bluetooth and dual-band WiFi are included, alongside advanced noise-proof technology for crystal-clear HD voice calls. A wireless Bluetooth handset offers up to 17 x hours of talk time and a 10m range, enabling hands-free operation. Dual Gigabit Ethernet ports with PoE and 2 x USB ports enhance versatility.
- PoE or 12V Power Adaptor (Sold Separately)
- 1 x USB A, 1 x USB C & 2 x RJ45
- 5" 1024 x 600p LCD Display
- HAC Compliant & Screen Accessibility Mode
- Optima HD Voice, HAC Handset, Acoustic Shield
- Wired/Wireless Headset
- Cordless Handset
View all: Yealink VoIP Phones
The Yealink T88W-PRO is a robust VoIP phone for modern business communication, featuring Android 13 technology and a 7" adjustable touch screen. This advanced business phone is ideal for office environments, call centres, and remote work setups, providing reliable and flexible connectivity. It supports up to 16 x VoIP accounts and 10-way conferencing. Built-in Bluetooth and dual-band WiFi are included, alongside advanced noise-proof technology for crystal-clear HD voice calls. A wireless Bluetooth handset offers up to 17 x hours of talk time and a 10m range, enabling hands-free operation. Dual Gigabit Ethernet ports with PoE and 2 x USB ports enhance versatility.
- PoE or 12V Power Adaptor (Sold Separately)
- 1 x USB A, 1 x USB C & 2 x RJ45
- 5" 1024 x 600p LCD Display
- HAC Compliant & Screen Accessibility Mode
- Optima HD Voice, HAC Handset, Acoustic Shield
- Wired/Wireless Headset
- Cordless Handset
View all: Yealink VoIP Phones
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Audio Technology | Optima HD Voice, HAC Handset, Acoustic Shield |
| Base Station Required/Supplied | Compatible Base Station Supplied |
| Brand | Yealink |
| Compatibility | SIP / VoIP Platforms (3CX, Asterisk, Gamma, RingCentral, BT Cloud Work) |
| Device Connection Type | USB-A / USB-C / RJ45 |
| Display Type | LCD Display |
| Handset Type | Cordless |
| Headset Connectivity | Wired/Wireless |
| Headset Type | Headset |
| Hearing Aid Compatibility | Yes |
| Internet Connection Required | Local Control with Cloud Control Features (Internet Connection Required) |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model No | T88W-PRO |
| Mount Type | Base Standing or Wall Hung Installation |
| Network Standards (Full) | Bluetooth, WiFi & Wired via Ethernet |
| No. of Lines/Accounts Supported | 16-Line |
| No. of Ports | 4 Port |
| Noise-Cancelling | Flexible Noise Reduction |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 5 W |
| Power Consumption (Band) | 4 - 6.9W |
| Power Type | PoE or 12V Power Adaptor (Sold Separately) |
| Product Type | 16-Line Android 13 Powered Business PoE VoIP Phone |
| Screen Size | 5 " |
| Security Encryption | Linux 6.1, TEE Encryption, TLS/SRTP |
| Telephone Product Type | VoIP Phone |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode