Yealink T88W-PRO 16-Line VoIP Phone & 7" Colour LCD Touch Screen (249EU)
The Yealink T88W-PRO is a 16-line VoIP phone, offering advanced communication for modern businesses. Featuring Android 13 technology and a 7” adjustable touch screen, it provides intuitive control. Built-in Bluetooth and integrated dual-band WiFi ensure flexible connectivity. This business phone supports up to 16 VoIP accounts and 10-way conferencing, making it ideal for busy UK offices and call centres. HD voice and advanced noise-proof technology deliver crystal-clear audio. A wireless Bluetooth handset offers 17 hours talk time and 46 hours standby, enabling hands-free communication. Dual Gigabit Ethernet ports with PoE and 2 x USB ports enhance its versatility. Comes with power supply.
- PoE or 12V Power Adaptor (Included)
- 1 x USB A, 1 x USB C & 2 x RJ45
- 7" 1024 x 600p LCD Display
- Optima HD Voice, HAC Handset, Acoustic Shield
- Android 13 16-Line Business VoIP Phone
- Cloud control Via Yealink Device Management Platform, TR-069, or Zero-Touch Provisioning
- Features 2 x USB Ports for Connection with Modern Headsets & Dongles
- 7" Adjustable Colour LCD Touch Screen
View all: Yealink VoIP Phones
The Yealink T88W-PRO is a 16-line VoIP phone, offering advanced communication for modern businesses. Featuring Android 13 technology and a 7” adjustable touch screen, it provides intuitive control. Built-in Bluetooth and integrated dual-band WiFi ensure flexible connectivity. This business phone supports up to 16 VoIP accounts and 10-way conferencing, making it ideal for busy UK offices and call centres. HD voice and advanced noise-proof technology deliver crystal-clear audio. A wireless Bluetooth handset offers 17 hours talk time and 46 hours standby, enabling hands-free communication. Dual Gigabit Ethernet ports with PoE and 2 x USB ports enhance its versatility. Comes with power supply.
- PoE or 12V Power Adaptor (Included)
- 1 x USB A, 1 x USB C & 2 x RJ45
- 7" 1024 x 600p LCD Display
- Optima HD Voice, HAC Handset, Acoustic Shield
- Android 13 16-Line Business VoIP Phone
- Cloud control Via Yealink Device Management Platform, TR-069, or Zero-Touch Provisioning
- Features 2 x USB Ports for Connection with Modern Headsets & Dongles
- 7" Adjustable Colour LCD Touch Screen
View all: Yealink VoIP Phones
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Audio Technology | Optima HD Voice, HAC Handset, Acoustic Shield |
| Base Station Required/Supplied | Compatible Base Station Supplied |
| Brand | Yealink |
| Compatibility | SIP / VoIP Platforms (3CX, Asterisk, Gamma, RingCentral, BT Cloud Work) |
| Device Connection Type | USB-A / USB-C / RJ45 |
| Display Type | LCD Display |
| Headset Connectivity | Wired/Wireless |
| Headset Type | Headset |
| Internet Connection Required | Local Control with Cloud Control Features (Internet Connection Required) |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model No | T88W-PRO |
| Mount Type | Base Standing or Wall Hung Installation |
| Network Standards (Full) | Bluetooth, WiFi & Wired via Ethernet |
| No. of Lines/Accounts Supported | 16-Line |
| No. of Ports | 4 Port |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | PoE or 12V Power Adaptor (Included) |
| Product Type | 7" Colour LCD Touch Screen |
| Screen Size | 7 " |
| Security Encryption | Linux 6.1, TEE Encryption, TLS/SRTP |
| Telephone Product Type | VoIP Phone |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode