Yealink T74U 16-Line PoE IP Phone (420EU)
The Yealink T74U PoE IP phone is a high-end business communication device designed for professionals and busy executives. This model is ideal for modern office environments, offering fast and simple deployment through Zero Touch Provisioning and Yealink's Redirection and Provisioning service. It features a 4.3" colour LCD display and supports up to 16 x VoIP accounts, alongside 50 x programmable keys for individual customisation. Exceptional sound quality and high-definition audio ensure clear communication, while PoE power simplifies installation. This phone also includes HAC compliance and screen accessibility mode for broader usability.
- PoE or 5V Power Adaptor (Sold Separately)
- 2 x Ethernet Ports & 1 x USB Port
- 4.3" 480 x 272p LCD Display
- HAC Compliant & Screen Accessibility Mode
- Optima HD Voice, HAC Handset, Acoustic Shield
- Wired/Wireless Headset
- Corded Handset
- Optional WiFi & Bluetooth Supported via Yealink Dongles
- Supports Connectivity for a Modern Headset
View all: Yealink VoIP Phones
The Yealink T74U PoE IP phone is a high-end business communication device designed for professionals and busy executives. This model is ideal for modern office environments, offering fast and simple deployment through Zero Touch Provisioning and Yealink's Redirection and Provisioning service. It features a 4.3" colour LCD display and supports up to 16 x VoIP accounts, alongside 50 x programmable keys for individual customisation. Exceptional sound quality and high-definition audio ensure clear communication, while PoE power simplifies installation. This phone also includes HAC compliance and screen accessibility mode for broader usability.
- PoE or 5V Power Adaptor (Sold Separately)
- 2 x Ethernet Ports & 1 x USB Port
- 4.3" 480 x 272p LCD Display
- HAC Compliant & Screen Accessibility Mode
- Optima HD Voice, HAC Handset, Acoustic Shield
- Wired/Wireless Headset
- Corded Handset
- Optional WiFi & Bluetooth Supported via Yealink Dongles
- Supports Connectivity for a Modern Headset
View all: Yealink VoIP Phones
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Audio Technology | Optima HD Voice, HAC Handset, Acoustic Shield |
| Base Station Required/Supplied | Compatible Base Station Supplied |
| Brand | Yealink |
| Compatibility | SIP / VoIP Platforms (3CX, Asterisk, RingCentral, BT Cloud Work) |
| Device Connection Type | USB-A / RJ45 |
| Display Type | LCD Display |
| Handset Type | Corded |
| Headset Connectivity | Wired/Wireless |
| Headset Type | Headset |
| Hearing Aid Compatibility | Yes |
| Internet Connection Required | Local Control with Cloud Control Features (Internet Connection Required) |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model No | T74U |
| Mount Type | Base Standing or Wall Hung Installation |
| Network Standards (Full) | Bluetooth, WiFi & Wired via Ethernet |
| No. of Lines/Accounts Supported | 16-Line |
| No. of Ports | 3 Port |
| Noise-Cancelling | Flexible Noise Reduction |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 1.5 W |
| Power Consumption (Band) | 0 - 3.9W |
| Power Type | PoE or 5V Power Adaptor (Sold Separately) |
| Product Type | 16-Line Colour Display PoE VoIP Phone |
| Screen Size | 4.3 " |
| Security Encryption | TLS/SRTP |
| Telephone Product Type | PoE IP Phone |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode