Yealink T73U 12-Line PoE IP Phone & 2.8" LCD Display (302EU)
The Yealink T73U is a robust 12-line PoE IP phone, designed for reliable voice communication in professional settings. This multifunctional SIP phone is ideal for busy offices, workshops, and remote trade setups. It features a 2.8” backlit colour display and a USB port for connecting headsets or WiFi dongles. Advanced noise-cancelling protocols, including Optima HD Voice and Yealink's Acoustic Shield technology, minimise background distractions for perfect vocal quality. Power is supplied via PoE, with an option for a separate power adaptor.
- PoE or 5V Power Adaptor (Sold Separately)
- 1 x USB A & 1 x RJ45 Port
- 2.8" 240 x 320p LCD Display
- Optima HD Voice, HAC Handset, Acoustic Shield
- Optional WiFi & Bluetooth Are Supported Via Yealink Dongles
- TLS 1.3, SRTP, TEE Hardware Encryption, AES256 & OpenVPN Support
View all: Yealink VoIP Phones
The Yealink T73U is a robust 12-line PoE IP phone, designed for reliable voice communication in professional settings. This multifunctional SIP phone is ideal for busy offices, workshops, and remote trade setups. It features a 2.8” backlit colour display and a USB port for connecting headsets or WiFi dongles. Advanced noise-cancelling protocols, including Optima HD Voice and Yealink's Acoustic Shield technology, minimise background distractions for perfect vocal quality. Power is supplied via PoE, with an option for a separate power adaptor.
- PoE or 5V Power Adaptor (Sold Separately)
- 1 x USB A & 1 x RJ45 Port
- 2.8" 240 x 320p LCD Display
- Optima HD Voice, HAC Handset, Acoustic Shield
- Optional WiFi & Bluetooth Are Supported Via Yealink Dongles
- TLS 1.3, SRTP, TEE Hardware Encryption, AES256 & OpenVPN Support
View all: Yealink VoIP Phones
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Audio Technology | Optima HD Voice, HAC Handset, Acoustic Shield |
| Base Station Required/Supplied | Compatible Base Station Supplied |
| Brand | Yealink |
| Compatibility | SIP / VoIP Platforms (3CX, Asterisk, RingCentral, BT Cloud Work) |
| Device Connection Type | USB-A / RJ45 |
| Display Type | LCD Display |
| Headset Connectivity | Wired/Wireless |
| Headset Type | Headset |
| Internet Connection Required | Local Control with Cloud Control Features (Internet Connection Required) |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model No | T73U |
| Mount Type | Base Standing or Wall Hung Installation |
| Network Standards (Full) | Bluetooth, WiFi & Wired via Ethernet |
| No. of Lines/Accounts Supported | 12-Line |
| No. of Ports | 1 Port |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | PoE or 5V Power Adaptor (Sold Separately) |
| Product Type | 2.8" LCD Display |
| Screen Size | 2.8 " |
| Security Encryption | TLS/SRTP |
| Telephone Product Type | PoE IP Phone |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode