Yealink SIP-T85W 16-Line VoIP Phone & 5.5" Colour Touch Screen (545EU)
The Yealink SIP-T85W is a premium 16-line VoIP phone designed for robust business communications in offices and hybrid work settings. This smart IP phone supports up to 16 VoIP accounts and 10-way audio conferencing, making it an ideal office communication solution for trade professionals. It features a 5.5" colour touch screen, HD audio, built-in Bluetooth 5.0, and integrated dual-band WiFi 6 for strong, reliable connections. Yealink's Acoustic Shield and Smart Noise Filtering ensure crystal-clear conversations, whether using the handset, speakerphone, or a compatible headset. A power supply is included for immediate setup.
- PoE or 5V Power Adaptor (Included)
- 1 x USB A, 1 x USB C & 2 x RJ45
- 5.5" 960 x 480p Backlit LCD Display
- Optima HD Voice, HAC Handset, Acoustic Shield
- Advanced AI & Acoustic Shield Tech Filter for Noise Cancellation
- Wi-Fi 6 & Bluetooth 5.0
- Dual Connectivity (USB-A & USB-C) Supports Modern Headsets & PC Device Integration
- T85W Smart IP Phone & Compatible PSU
- TLS 1.3, SRTP, TEE Hardware Encryption, AES256, & OpenVPN Support
- Cloud Control via Yealink Device Management Platform, TR-069, or Zero-Touch Provisioning
View all: Yealink VoIP Phones
The Yealink SIP-T85W is a premium 16-line VoIP phone designed for robust business communications in offices and hybrid work settings. This smart IP phone supports up to 16 VoIP accounts and 10-way audio conferencing, making it an ideal office communication solution for trade professionals. It features a 5.5" colour touch screen, HD audio, built-in Bluetooth 5.0, and integrated dual-band WiFi 6 for strong, reliable connections. Yealink's Acoustic Shield and Smart Noise Filtering ensure crystal-clear conversations, whether using the handset, speakerphone, or a compatible headset. A power supply is included for immediate setup.
- PoE or 5V Power Adaptor (Included)
- 1 x USB A, 1 x USB C & 2 x RJ45
- 5.5" 960 x 480p Backlit LCD Display
- Optima HD Voice, HAC Handset, Acoustic Shield
- Advanced AI & Acoustic Shield Tech Filter for Noise Cancellation
- Wi-Fi 6 & Bluetooth 5.0
- Dual Connectivity (USB-A & USB-C) Supports Modern Headsets & PC Device Integration
- T85W Smart IP Phone & Compatible PSU
- TLS 1.3, SRTP, TEE Hardware Encryption, AES256, & OpenVPN Support
- Cloud Control via Yealink Device Management Platform, TR-069, or Zero-Touch Provisioning
View all: Yealink VoIP Phones
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Audio Technology | Optima HD Voice, HAC Handset, Acoustic Shield |
| Base Station Required/Supplied | Compatible Base Station Supplied |
| Brand | Yealink |
| Compatibility | SIP / VoIP Platforms (3CX, Asterisk, Gamma, RingCentral, BT Cloud Work) |
| Device Connection Type | USB-A / USB-C / RJ45 |
| Display Type | Backlit LCD Display |
| Headset Connectivity | Wired/Wireless |
| Headset Type | Headset |
| Internet Connection Required | Local Control with Cloud Control Features (Internet Connection Required) |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model No | SIP-T85W |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Network Standards (Full) | WiFi, Wired via Ethernet & Zigbee |
| No. of Lines/Accounts Supported | 16-Line |
| No. of Ports | 2 Port |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | PoE or 5V Power Adaptor (Included) |
| Product Type | 5.5" Colour Touch Screen |
| Screen Size | 5.5 " |
| Security Encryption | Linux 6.1, TEE Encryption, TLS/SRTP |
| Telephone Product Type | VoIP Phone |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode