Yealink AX86R 5-Line IP Phone (539EU)
The Yealink AX86R is a professional WiFi 6 IP handset, designed for reliable communication across various demanding environments. This durable IP phone supports up to 4 x SIP accounts and offers an impressive 13 hours of talk time with 300 x hours standby, making it ideal for warehouses, retail parks, transport, and office applications. Its exterior provides robust protection against water, dust, and drops from up to 1.8m. The handset connects seamlessly over dual-band WiFi 6, utilising 802.11k/v/r for automatic signal switching without connection loss, ensuring consistent call quality. Features include Optima HD Voice, smart noise cancellation, and a 2.4" colour LCD backlit screen.
- Rechargeable Battery-Operated
- No Data Ports
- 2.4" 240 x 320p 2" IPS LCD Display
- Hearing Aid Compatibility (HAC) Compliant
- Optima HD Voice
- Wired/Wireless Headset
- Cordless Handset
View all: Yealink VoIP Phones
The Yealink AX86R is a professional WiFi 6 IP handset, designed for reliable communication across various demanding environments. This durable IP phone supports up to 4 x SIP accounts and offers an impressive 13 hours of talk time with 300 x hours standby, making it ideal for warehouses, retail parks, transport, and office applications. Its exterior provides robust protection against water, dust, and drops from up to 1.8m. The handset connects seamlessly over dual-band WiFi 6, utilising 802.11k/v/r for automatic signal switching without connection loss, ensuring consistent call quality. Features include Optima HD Voice, smart noise cancellation, and a 2.4" colour LCD backlit screen.
- Rechargeable Battery-Operated
- No Data Ports
- 2.4" 240 x 320p 2" IPS LCD Display
- Hearing Aid Compatibility (HAC) Compliant
- Optima HD Voice
- Wired/Wireless Headset
- Cordless Handset
View all: Yealink VoIP Phones
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Audio Technology | Optima HD Voice |
| Base Station Required/Supplied | Compatible Base Station Supplied |
| Brand | Yealink |
| Compatibility | SIP-based Wi-Fi Networks, 3CX, Zoom, Microsoft SIP Gateway |
| Device Connection Type | 3.5mm Audio Jack |
| Display Type | 2" IPS LCD Display |
| Handset Type | Cordless |
| Headset Connectivity | Wired/Wireless |
| Headset Type | Headset |
| Hearing Aid Compatibility | Yes |
| Internet Connection Required | Cloud Control (Internet Connection Required) |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model No | AX86R |
| Mount Type | Freestanding |
| Network Standards (Full) | Bluetooth & WiFi |
| No. of Lines/Accounts Supported | 5-Line |
| No. of Ports | 1 Port |
| Noise-Cancelling | Flexible Noise Reduction |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 6 W |
| Power Consumption (Band) | 4 - 6.9W |
| Power Type | Rechargeable Battery-Operated |
| Product Type | WiFi 6 IP Handset |
| Screen Size | 2.4 " |
| Security Encryption | WPA2/WPA3 |
| Telephone Product Type | IP Phone |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode