Yale YLV/200/DB1 PIN Code Laptop Safe 24Ltr (506YW)
Value laptop safe constructed from solid steel. Provides protectiion for sensitive information or valued personal possessions such as passports, birth certificates, cards, cash and keys . Easy to operate by setting a 3 to 8 digit code using the programmable digital keypad, with 10,000 possible combinations. Supplied with 1 override key for use in the event of a forgotten PIN.
- PIN Code Opening
- 3-8 Digit Code Length & 1 Key Supplied
- 16mm Width Locking Bolt
- Anti-Bump
- Freestanding or Wall-Mountable
- Key Override
View all: Yale Home Safes
Value laptop safe constructed from solid steel. Provides protectiion for sensitive information or valued personal possessions such as passports, birth certificates, cards, cash and keys . Easy to operate by setting a 3 to 8 digit code using the programmable digital keypad, with 10,000 possible combinations. Supplied with 1 override key for use in the event of a forgotten PIN.
- PIN Code Opening
- 3-8 Digit Code Length & 1 Key Supplied
- 16mm Width Locking Bolt
- Anti-Bump
- Freestanding or Wall-Mountable
- Key Override
View all: Yale Home Safes
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Yale |
| Capacity | 24 Ltr |
| Construction Material (Ironmongery) | Steel |
| Door Thickness | 3 mm |
| External Depth | 350 mm |
| External Height | 200 mm |
| External Width | 430 mm |
| Fire Rated (Yes/No) | Non Fire Rated |
| Fire Rating | Not Fire Rated |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Supplied |
| Installation Type | Freestanding or Wall-Mountable |
| Internal Depth | 300 mm |
| Internal Height | 190 mm |
| Internal Width | 420 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model Name/No | YLV/200/DB1 |
| Override Facility | Key Override |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Laptop Safe |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Total Product Weight | 9.4 kg |
| Unlocking Mechanism | PIN Code |
| Waterproof | Not Water-Resistant |
| z1 - UK Manufacturer Name | Assabloy |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Portobello Works, School Street, West Midlands, WV13 3PW |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.yalehome.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | ASSA ABLOY Nederland B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Postbus 40, Raamsdonksveer, Nederland, 4940 AA, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.yalehome.com |