Xpelair DX150TS 150mm (6") Axial Bathroom or Kitchen Extractor Fan with Timer White 220-240V (3554H)
Conventional grille-style twist and click fascia. Timer delay twin-speed extractor fan with Ghost air movement technology, designed to deliver near silent ventilation. So Simple installation secures simply to ceilings and panels for the ideal replacement fan, both easy to clean and maintain. Operated by remote switch usually a lighting circuit with timer adjustable from 30sec to 30mins. Designed for use in kitchens and utility rooms.
- Mains Wired
- Noise Level 39 - 42dBA at 3m
- Extraction Rate 214 - 241m³/hr
- Designed for Zone 1 Usage
- Ducting Not Included
- Backdraft Shutter
- Adjustable Overrun Timer: Max. 30min
View all: Xpelair Kitchen Extractor Fans
Conventional grille-style twist and click fascia. Timer delay twin-speed extractor fan with Ghost air movement technology, designed to deliver near silent ventilation. So Simple installation secures simply to ceilings and panels for the ideal replacement fan, both easy to clean and maintain. Operated by remote switch usually a lighting circuit with timer adjustable from 30sec to 30mins. Designed for use in kitchens and utility rooms.
- Mains Wired
- Noise Level 39 - 42dBA at 3m
- Extraction Rate 214 - 241m³/hr
- Designed for Zone 1 Usage
- Ducting Not Included
- Backdraft Shutter
- Adjustable Overrun Timer: Max. 30min
View all: Xpelair Kitchen Extractor Fans
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Xpelair |
| Building Regulations | Will comply with Building Regulation Part F if installed in accordance with the manufacturer's instructions and by a competent person. |
| Colour | White |
| Construction Material (Heating) | Aluminium & ABS Plastic |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic Use |
| Ducting Diameter | 150 mm |
| Ducting Included | Ducting Not Included |
| Extraction Band | 201-300 m³/hr |
| Extraction Rate | 214 - 241 m³/hr |
| Extractor Fan Control Type | Timer |
| Fan Diameter (Imperial) | 6 " |
| Fan Diameter (Metric) | 150 mm |
| Fan Operation Type | Mains Wired |
| Fan Speed Settings | 2-Speed |
| Fitting Installation | Ceiling or Wall-Mounted |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| IP Rating | IPX4 |
| Installation Zones | Zone 1 |
| Insulation Type | Double-Insulated |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model Name/No | DX150TS |
| Noise Level at 3m | 39 - 42 dBA |
| Overload Protection | Overload Protection |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 15-22.6 W |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Depth | 130 mm |
| Product Height | 229 mm |
| Product Type | Kitchen Extractor Fan with Timer |
| Product Width | 229 mm |
| Projection From Wall | 39 mm |
| Transformer | Transformer Not Required |
| z1 - UK Manufacturer Name | Glen Dimplex |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Glen Dimplex Millbrook House, Grange Drive Hedge End, Southampton, Hampshire, SO30 2DF |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | customer.services@glendimplex.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Glen Dimplex |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Old Airport Road, Cloughran, Dublin, K67 VE08, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | customer.services@glendimplex.com |