Xpelair DX100HTS 100mm (4") Axial Bathroom Extractor Fan with Humidistat & Timer White 220-240V
Xpelair
Xpelair DX100HTS 100mm (4") Axial Bathroom Extractor Fan with Humidistat & Timer White 220-240V (8578H)
Twist & Click fascia for simple installation and maintenance. Ghost Air Movement technology delivers extremely quiet operation by using long life, silent running motors. Supplied with 300mm of telescopic ducting and an external grille. Adjustable screw fixing points and level reference line ensure flexible and accurate alignment. Suitable for wall and ceiling mounting.
  • Mains Wired
  • Noise Level 22 - 34dBA at 3m
  • Extraction Rate 54 - 76m³/hr
  • Designed for Zone 2 Usage
  • 0.3m Ducting Included
  • No Built-In Shutter
  • Adjustable Overrun Timer: Max. 30min
  • Ghost Air Movement Technology
  • Twist & Click Fascia
More Info
View all: Xpelair Bathroom Extractor Fans
4 in stock in Brentford | Change store
Fulfilment options
  • Mains Wired
  • Noise Level 22 - 34dBA at 3m
  • Extraction Rate 54 - 76m³/hr
  • Designed for Zone 2 Usage
  • 0.3m Ducting Included
  • No Built-In Shutter
  • Twist & Click Fascia
More Info
You may also like:
Specification
BrandXpelair
ColourWhite
Construction Material (Heating)Aluminium & ABS Plastic
Domestic/Commercial UseSuitable for Domestic Use
Ducting Diameter100 mm
Ducting Included0.3m Ducting Included
Extraction Band76-100 m³/hr
Extractor Fan Control TypeHumidistat & Timer
Fan Diameter (Imperial)4 "
Fan Diameter (Metric)100 mm
Fan Operation TypeMains Wired
Fan Speed Settings2-Speed
Fitting InstallationCeiling or Wall-Mounted
Fixings SuppliedFixings Supplied
IP RatingIPX4
Installation ZonesZone 2
Insulation TypeDouble-Insulated
Manufacturer Guarantee2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
Model Name/NoDX100HTS
Noise Level at 3m22 - 34 dBA
Overload ProtectionOverload Protection
Pack Size1
Pieces in Pack/Case1
Power Consumption6.0-6.7 W
Power Voltage Supply220-240 V
Product Depth122 mm
Product Height179 mm
Product TypeBathroom Extractor Fan with Humidistat
Product Width179 mm
Projection From Wall36 mm
TransformerTransformer Not Required
z1 - UK Manufacturer NameGlen Dimplex
z3 - UK Manufacturer Electronic Addresscustomer.services@glendimplex.com
z4 - EU Manufacturer NameGlen Dimplex
z5 - EU Manufacturer Postal AddressOld Airport Road, Cloughran, Dublin, K67 VE08, Ireland
z6 - EU Manufacturer Electronic Addresscustomer.services@glendimplex.com
Product Contents
Extractor fan, 300mm telecsopic ducting and external grille.