Ximax 1720mm x 600mm 3201BTU White Flat Designer Towel Radiator (110GL)
The Ximax P2 is a white flat designer towel radiator, providing an efficient and stylish heating solution. Ideal for modern bathrooms, kitchens, or utility rooms, it offers practical towel warming and ambient heat. Manufactured from high quality cold-rolled steel with a durable powder-coated finish, this radiator delivers 3201 BTU heat output. Its versatile design allows operation with central heating, electric, or dual fuel systems, ensuring adaptability for various installations. Installation is straightforward, with all necessary brackets, fixings, plug, and vent included.
- 10 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- 3201BTU 938W
- Powder-Coated Steel Construction
- Modern Panel Design
- Water Central Heating - Electric Element Required for Dual Fuel
- Suitable for Central Heating, Electric or Dual Fuel Installation
- Easy Installation: Brackets, Fixings & Vent Included
- Ideal for Bathrooms, Kitchens & Utility Rooms
View all: Ximax Towel Radiators
Sorry, this item is currently out of stock
The Ximax P2 is a white flat designer towel radiator, providing an efficient and stylish heating solution. Ideal for modern bathrooms, kitchens, or utility rooms, it offers practical towel warming and ambient heat. Manufactured from high quality cold-rolled steel with a durable powder-coated finish, this radiator delivers 3201 BTU heat output. Its versatile design allows operation with central heating, electric, or dual fuel systems, ensuring adaptability for various installations. Installation is straightforward, with all necessary brackets, fixings, plug, and vent included.
- 10 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- 3201BTU 938W
- Powder-Coated Steel Construction
- Modern Panel Design
- Water Central Heating - Electric Element Required for Dual Fuel
- Suitable for Central Heating, Electric or Dual Fuel Installation
- Easy Installation: Brackets, Fixings & Vent Included
- Ideal for Bathrooms, Kitchens & Utility Rooms
View all: Ximax Towel Radiators
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| BTU | 3201 BTU |
| BTU Band | 3001-4000 |
| Brand | Ximax |
| Connection Size | 1/2 " |
| Construction Material (Plumbing) | Steel |
| Delta T | Delta T50°C |
| Heating Type | Water Central Heating - Electric Element Required for Dual Fuel |
| Manufacturer Guarantee | 10 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Max. Working Pressure | 4 bar |
| Max. Working Temperature | 120 °C |
| Model Name | P2 |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | White |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Output (Watts/Kw) | 938 W |
| Product Height | 1720 mm |
| Product Type | Radiator |
| Product Width | 600 mm |
| Projection from Wall (Std Bracket) | 91 mm |
| Radiator Accessories Included | Brackets, Fixings, Plug & Vent Included |
| Radiator Coating & Finish | Powder-Coated |
| Radiator Colour | White |
| Radiator Height Band | 1400-1799mm |
| Radiator Product Type | Towel |
| Radiator Profile Type | Flat |
| Radiator Style | Designer |
| Radiator Supply | Water |
| Radiator Water Content | 6.56 Ltr |
| Radiator Width Band | 501-700mm |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Suitable Heating Element Size | 900 W |
| Suitable System | Suitable for Central Heating, Electric or Dual Fuel Installation |
| Test Pressure | 5.2 bar |
| Total Product Weight | 27.4 kg |
| Wall to Centre (Standard Bracket) | 60 mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | ETS UK Business Ltd. |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 9 Berrington Court, Whitwick, Coalville, Leicester, LE67 5FJ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.ximax.at/en/about-us/contact/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | ETS Dienstleistungs und Handels GmbH |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Gewerbestrasse 9a, Hoechst, 6973, Austria |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.ximax.at/en/about-us/contact/ |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode