Wylex 100A 30mA DP A Curve RCD (424HV)
18th Edition Amendment 2. Double pole DC sensitive RCD. Two-module size with test button. Multi-wired connectable conductor cross-section: 35mm².
- DIN Rail Mounted Fitting
- A Curve
- Test Button
View all: Wylex RCDs & RCCBs
18th Edition Amendment 2. Double pole DC sensitive RCD. Two-module size with test button. Multi-wired connectable conductor cross-section: 35mm².
- DIN Rail Mounted Fitting
- A Curve
- Test Button
View all: Wylex RCDs & RCCBs
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Wylex |
| Breaking Capacity (Inc) | 4 kA |
| CSU Device | RCDs |
| Curve Type | A Curve |
| Earth Leakage Sensitivity (IDn) | 30 mA |
| Incomer Fitting Type | DIN Rail Mounted |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | SFWRDS100/2 |
| No. of Phases | Single-Phase |
| Number of Poles | Double Pole |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | RCD |
| Rated Impulse Withstand Voltage (Uimp) | 4 kV |
| Rated Operational Current (In) | 100 A |
| Rated Operational Voltage (Ue) | 230 V |
| Suitable Cable Size | 50 mm² |
| z1 - UK Manufacturer Name | Electrium Sales Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Walkmill Lane, Cannock, West Midlands, WS11 OXE |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.electrium.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | Siemens Ltd |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Old Finglas Road, Dublin, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.siemens.com |