Worx WG084E 40V 2 x 4.0Ah Li-Ion PowerShare Pro Brushless Cordless Brushcutter & Line Trimmer (873YU)
Powerful brushcutter with brushless motor. Features a thread spool, 3-tooth blade and bike handle. Split shaft ensures easy transportation, while the spindle-lock system allows for quick cutter set changes. Also includes a soft-grip handle for added comfort. Powered by 2 x Worx 20V Li-Ion batteries.
- 2 x 4.0Ah Li-Ion Batteries
- Bump-Feed Head & 3-Tooth Blade
- 2hr Charge Time
- Soft-Grip Handles
- Without Edging Facility
- Split Straight Shaft
- 2 Year Manufacturer’s Guarantee, extended to 3 Years if registered within 30 days of purchase (T&Cs Apply)
- Dual-Line Spool
- Universal Adjustable Bike Handle
View all: Worx Grass Trimmers
Powerful brushcutter with brushless motor. Features a thread spool, 3-tooth blade and bike handle. Split shaft ensures easy transportation, while the spindle-lock system allows for quick cutter set changes. Also includes a soft-grip handle for added comfort. Powered by 2 x Worx 20V Li-Ion batteries.
- 2 x 4.0Ah Li-Ion Batteries
- Bump-Feed Head & 3-Tooth Blade
- 2hr Charge Time
- Soft-Grip Handles
- Without Edging Facility
- Split Straight Shaft
- 2 Year Manufacturer’s Guarantee, extended to 3 Years if registered within 30 days of purchase (T&Cs Apply)
- Dual-Line Spool
- Universal Adjustable Bike Handle
View all: Worx Grass Trimmers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 4.0 Ah |
| Battery Technology | PowerShare Pro |
| Brand | Worx |
| Brushcutter / Trimmer Head Type | Bump-Feed Head & 3-Tooth Blade |
| Brushcutter / Trimmer Shaft Length | 120 cm |
| Brushcutter/Trimmer Line/Blade Diameter | 255/380 mm |
| Brushless | Brushless |
| Charge Time | 2 hr |
| Corded or Cordless | Cordless |
| Cutting Width | 255/380 mm |
| Edging Facility | Without Edging Facility |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | A brushless electronic motor runs more efficiently than brushed types. This can help reduce the tool's energy consumption and improve durability. |
| Handle Type | Soft-Grip Handles |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Manufacturer’s Guarantee, extended to 3 Years if registered within 30 days of purchase (T&Cs Apply) |
| Model No | WG084E |
| No. of Batteries Per Pack | 2 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 40 V |
| Product Length | 170 cm |
| Product Type | Brushcutter & Line Trimmer |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Supplier Manufacturer Helpline | 0345 202 9679 |
| Tool Weight with Battery | 7.9 kg |
| Vibration Level | 5.0 m/s² |
| Vibration System | No Anti-Vibration System |
Product Contents
WG084E, 2 x 20V 4.0Ah batteries, dual port charger, safety guard, brushcutter blade, bike handle, trimmer head, shoulder strap, hex key and wrench.