Worx 20V 2.5Ah Li-Ion PowerShare Brushless Cordless 18cm WR303E Vision Cloud Landroid Robotic Lawn Mower (371EH)
The Worx WR303E Vision Cloud Landroid cordless robot lawnmower offers autonomous lawn care for small gardens up to 300m². Features intelligence that provides automatic boundary detection and obstacle avoidance, preventing bumps and ensuring safe operation. The RTK module delivers centimetre-level accuracy and stability, even in complex or shaded garden areas, allowing for precise lawn coverage. Featuring a versatile 18cm cutting width and 4 x adjustable cutting heights from 30-60mm, this self-propelled mower mulches grass for a healthier lawn. The PowerShare battery is also interchangeable with other Worx tools. Supplied with charging base, battery pack, charger, 6 x blades and screws, 8 x nails for the charging station, and hex key.
- 2.5Ah Li-Ion Battery
- 4 Cutting Heights (30 - 60mm)
- 110 min Charge Time
- 3 Pivoting Razor Blades
- Max. Incline: 30°
- Safety Cut Out when Lifted
- 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Mulching Only
- Vision Cloud Can Avoid Obstacles Or Objects
- RTK Module
View all: Worx Lawn Mowers
The Worx WR303E Vision Cloud Landroid cordless robot lawnmower offers autonomous lawn care for small gardens up to 300m². Features intelligence that provides automatic boundary detection and obstacle avoidance, preventing bumps and ensuring safe operation. The RTK module delivers centimetre-level accuracy and stability, even in complex or shaded garden areas, allowing for precise lawn coverage. Featuring a versatile 18cm cutting width and 4 x adjustable cutting heights from 30-60mm, this self-propelled mower mulches grass for a healthier lawn. The PowerShare battery is also interchangeable with other Worx tools. Supplied with charging base, battery pack, charger, 6 x blades and screws, 8 x nails for the charging station, and hex key.
- 2.5Ah Li-Ion Battery
- 4 Cutting Heights (30 - 60mm)
- 110 min Charge Time
- 3 Pivoting Razor Blades
- Max. Incline: 30°
- Safety Cut Out when Lifted
- 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Mulching Only
- Vision Cloud Can Avoid Obstacles Or Objects
- RTK Module
View all: Worx Lawn Mowers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 2.5 Ah |
| Battery Run Time | 60 mins |
| Battery Technology | PowerShare |
| Brand | Worx |
| Brushless | Brushless |
| Charge Time | 110 min |
| Corded or Cordless | Cordless |
| Cutting Blade Type | 3 Pivoting Razor Blades |
| Cutting Height Range | 30 - 60 mm |
| Cutting Width | 18 cm |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model Name | WR303E Vision Cloud Landroid |
| Mower Propulsion Type | Self-Propelled |
| Mower Type | Robotic |
| Mulching Facility | Mulching Only |
| No. of Batteries Per Pack | 1 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 20 V |
| Product Type | Robotic Lawn Mower |
| Safety Functions | Safety Cut Out when Lifted |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Sound Pressure Level | 20 dBm |
| Suitable Lawn Size | Suitable for Lawns up to 300m² |
| Tool Weight with Battery | 10.3 kg |