Westland Gro-Sure Visiroot 3-Tier Mini Fabric Greenhouse (535YU)
Growhouse designed to solve the problems of generic greenhouses that blow away or quickly fall apart. The fixed and rigid frame is secured with screws for strength and includes fixing points for anchoring to a solid structure. Leaf-shaped design creates an easily accessible growing space and has the capacity for 12 standard seed trays on shelves. Durable, UV-resistant cover (with Velcro door ties) features two-way zip pulls for opening fully, or allowing ventilation to prevent overheating.
- Steel Frame
- UV-Resistant Reinforced PE Cover
- Single Door
- Hook & Loop Door Fastening
- 1 Year Guarantee
- Easy Access Design
- Holds up to 12 Standard Seed Trays
- Top & Bottom Fixing Points
View all: Westland Greenhouses
Growhouse designed to solve the problems of generic greenhouses that blow away or quickly fall apart. The fixed and rigid frame is secured with screws for strength and includes fixing points for anchoring to a solid structure. Leaf-shaped design creates an easily accessible growing space and has the capacity for 12 standard seed trays on shelves. Durable, UV-resistant cover (with Velcro door ties) features two-way zip pulls for opening fully, or allowing ventilation to prevent overheating.
- Steel Frame
- UV-Resistant Reinforced PE Cover
- Single Door
- Hook & Loop Door Fastening
- 1 Year Guarantee
- Easy Access Design
- Holds up to 12 Standard Seed Trays
- Top & Bottom Fixing Points
View all: Westland Greenhouses
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Base Included | Base Not Included |
| Brand | Westland |
| Door Width | 400 mm |
| Fabric Description | Reinforced PE Cover |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Shelf Load Capacity | 12 kg |
| Model Name | Gro-Sure Visiroot |
| Outdoor Building Door Type | Single Door |
| Outdoor Building Roof Shape | Pointed Arch |
| Overall Depth | 410 mm |
| Overall Height | 1600 mm |
| Overall Width | 920 mm |
| Pack Size | 1 |
| Parent Material Outdoor Buildings | Metal |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | 12 Tray Growhouse |
| Resistant Type | UV-Resistant |
| Self-Assembly | Self-Assembly |
| Shelf Depth | 410 mm |
| Shelf Length | 900 mm |
| Shelf Material | Steel |
| Shelf Thickness | 6 mm |
| Ventilation Type | Unvented |
| z1 - UK Manufacturer Name | Westland Horticulture Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 14 Granville Industrialle Estate, Granville Road, Dungannon, BT70 1NJ |