Weller WLBU75 Butane Soldering Iron (217GM)
The Weller WLBU75 butane soldering iron is a versatile cordless tool designed for professional soldering and heat applications. This portable butane soldering iron and heat tool offers continuous operation, making it ideal for electricians, plumbers, and general trade professionals requiring flexibility on site. Features an ergonomic handle for comfortable use and a quick-recharge design to minimise downtime. A convenient viewing window allows easy fuel monitoring, and the automatic shut-off provides enhanced safety. Converts between hot air and torch applications, delivering up to 75W of power and a maximum temperature of 580°C for various tasks.
- Compatible With Butane Gas
- Piezo Ignition
- Non-Replaceable Stainless Steel Burner
- Gas Consumption 10g/hr @ 0bar
- Max. Heat Output: 75W
- Valves Not Supplied
- Nylon Ergonomic Handle
- Butane Capacity Allows up to 60 Minutes of Continuous Use
View all: Weller Soldering Irons
The Weller WLBU75 butane soldering iron is a versatile cordless tool designed for professional soldering and heat applications. This portable butane soldering iron and heat tool offers continuous operation, making it ideal for electricians, plumbers, and general trade professionals requiring flexibility on site. Features an ergonomic handle for comfortable use and a quick-recharge design to minimise downtime. A convenient viewing window allows easy fuel monitoring, and the automatic shut-off provides enhanced safety. Converts between hot air and torch applications, delivering up to 75W of power and a maximum temperature of 580°C for various tasks.
- Compatible With Butane Gas
- Piezo Ignition
- Non-Replaceable Stainless Steel Burner
- Gas Consumption 10g/hr @ 0bar
- Max. Heat Output: 75W
- Valves Not Supplied
- Nylon Ergonomic Handle
- Butane Capacity Allows up to 60 Minutes of Continuous Use
View all: Weller Soldering Irons
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Weller |
| Burner Diameter | 33 mm |
| Burner Length | 178 mm |
| Burner Material | Stainless Steel |
| Compatible Gas Type | Butane |
| Gas Consumption at Working Pressure | 10 g/hr |
| Ignition Type | Piezo Ignition |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Heat Output | 75 W |
| Maximum Temperature | 580 °C |
| Model Name | WLBU75 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Butane Soldering Iron |
| Valve Type | Valves Not Supplied |
| Working Pressure (bar) | 0 bar |
Product Contents
Cordless soldering iron/heat tool and 0.4mm conical tip.