Wallace Cameron Plumbers First Aid Pouch 50 Pcs (380JR)
Comprehensive first aid kit for the professional plumber. Supplied in a hardwearing pouch with zip access and carry handle. Ideal for small workplaces and work/domestic vehicles. Handle minor injuries quickly and safely with the 50 piece plumbers first aid pouch. Compact, and purpose-built designed for plumbers working in the field. Equipped with essential items to treat cuts, burns, and scrapes. Lightweight, perfect for vans, toolboxes, or carrying on-site. An essential addition for tradespeople who prioritise safety, compliance, and convenience. Includes conforming bandage, 2x medium dressings, large dressing, 4x saline wipes, ambulance dressing, 20x washproof plasters, triangular bandage, burn gel sachets, 5x eye wash pods, 2x eyepad and bandages, reusable hot/cold pack, FFP3 face mask, scissors, 2x pair of gloves, and guidance leaflet.
- Contents: Conforming Bandage, Med Dressings / Eyepad & Bandages / Pair Gloves (2), Lrg Dressing, Wipes (4), Ambulance Dressing, Plasters (20), Tri Bandage, Burn Gels / Eyewashes (5), Hot / Cold Pack, Face Mask & Scissors
- Tailored to Likely Injuries for a Plumber
- Perfect for Keeping in the Van and Carrying On-Site
- Compact First Aid Kit
View all: Wallace Cameron First Aid Kits
Comprehensive first aid kit for the professional plumber. Supplied in a hardwearing pouch with zip access and carry handle. Ideal for small workplaces and work/domestic vehicles. Handle minor injuries quickly and safely with the 50 piece plumbers first aid pouch. Compact, and purpose-built designed for plumbers working in the field. Equipped with essential items to treat cuts, burns, and scrapes. Lightweight, perfect for vans, toolboxes, or carrying on-site. An essential addition for tradespeople who prioritise safety, compliance, and convenience. Includes conforming bandage, 2x medium dressings, large dressing, 4x saline wipes, ambulance dressing, 20x washproof plasters, triangular bandage, burn gel sachets, 5x eye wash pods, 2x eyepad and bandages, reusable hot/cold pack, FFP3 face mask, scissors, 2x pair of gloves, and guidance leaflet.
- Contents: Conforming Bandage, Med Dressings / Eyepad & Bandages / Pair Gloves (2), Lrg Dressing, Wipes (4), Ambulance Dressing, Plasters (20), Tri Bandage, Burn Gels / Eyewashes (5), Hot / Cold Pack, Face Mask & Scissors
- Tailored to Likely Injuries for a Plumber
- Perfect for Keeping in the Van and Carrying On-Site
- Compact First Aid Kit
View all: Wallace Cameron First Aid Kits
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Wallace Cameron |
| First Aid Product Type | First Aid Kit |
| First Aid Suitable For | General Purpose |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name/No | Plumbers |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 50 |
| Product Depth | 110 mm |
| Product Height | 270 mm |
| Product Type | First Aid Pouch |
| Product Width | 155 mm |
| Total Product Weight | 550 g |
Product Contents
Conforming bandage, medium dressings (2), large dressing, saline wipes (4), ambulance dressing, washproof plasters (20), triangular bandage, burn gel sachets (5), eyewash pods (5), eyepad and bandages (2), reusable hot/cold pack, FFP3 face mask, scissors, pair of gloves (2) and guidance leaflet.