Wallace Cameron Mezzo British Standard First Aid Refill Kit Medium (27482)
British Standard first aid refill kit, medium, provides an eco-friendly way to restock your workplace kit. Contains all the essential single-use components needed to keep fully stocked and ready for emergency situations. Ideal for offices and medium-sized workplaces, helping to reduce waste. Includes 4x medium dressings, 3x gloves (6 pack), 30x saline wipes, 60x washproof plasters, 3x triangular bandages, 3x eyepads and bandages, 3x finger dressings, 2x thermal blankets, 2x burn dressings, 2x microporous tapes, 2x conforming bandages, resuscitation aid, and guidance leaflet.
- Contents: Medium Dressings (4), Pairs of Gloves (6), Saline Wipes (30), Washproof Plasters (60), Triangular Bandages, Finger Dressings, Eyepad & Bandages (3), Burn Dressings / Conforming Bandages / Thermal Blankets / Microporous Tape (2) & Resuscitation Aid
- Complies with British Standard
- Individually Wrapped Contents
- Refill Your First Aid Kit
- Reduce Waste
View all: Wallace Cameron First Aid Kits
British Standard first aid refill kit, medium, provides an eco-friendly way to restock your workplace kit. Contains all the essential single-use components needed to keep fully stocked and ready for emergency situations. Ideal for offices and medium-sized workplaces, helping to reduce waste. Includes 4x medium dressings, 3x gloves (6 pack), 30x saline wipes, 60x washproof plasters, 3x triangular bandages, 3x eyepads and bandages, 3x finger dressings, 2x thermal blankets, 2x burn dressings, 2x microporous tapes, 2x conforming bandages, resuscitation aid, and guidance leaflet.
- Contents: Medium Dressings (4), Pairs of Gloves (6), Saline Wipes (30), Washproof Plasters (60), Triangular Bandages, Finger Dressings, Eyepad & Bandages (3), Burn Dressings / Conforming Bandages / Thermal Blankets / Microporous Tape (2) & Resuscitation Aid
- Complies with British Standard
- Individually Wrapped Contents
- Refill Your First Aid Kit
- Reduce Waste
View all: Wallace Cameron First Aid Kits
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Wallace Cameron |
| First Aid Product Type | First Aid Kit Refills |
| First Aid Suitable For | General Purpose |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name/No | Mezzo |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 89 mm |
| Product Height | 190 mm |
| Product Type | British Standard First Aid Refill Kit Medium |
| Product Width | 260 mm |
| Total Product Weight | 0.78 kg |
Product Contents
Medium dressings (4), 6 pack of gloves (3), saline wipes (30), washproof plasters (60), triangular bandages (3), eyepad and bandages (3), finger dressings (3), thermal blankets (2), burn dressing (2), microporous tape (2), conforming bandages (2), resuscitation aid, and guidance leaflet.