Wallace Cameron First Aid Bum Bag (3572T)
First aid bum bag ideal for those who need to stay prepared while on the move. Perfect for school trips, hiking, or cycling. Compact and portable, providing quick access to essential items. Housed in a convenient bum bag, offering hands-free carrying, making it perfect for outdoor activities with limited storage space. Packed with everything needed for treating scrapes, cuts, and other common injuries. Includes 6x saline wipes, 2x triangular bandages, medium dressing, large dressing, 20x washproof plasters, 2x pair of gloves, 12x safety pins, and guidance leaflet.
- Contents: Saline Wipes (6), Triangular Bandages / Pairs of Gloves (2), Medium Dressing, Large Dressing, Washproof Plasters (20) & Safety Pins (12)
- Easy Opening
- Hands-Free Carrying
- Easy Transportation
- Compact First Aid Kit
View all: Wallace Cameron First Aid Kits
First aid bum bag ideal for those who need to stay prepared while on the move. Perfect for school trips, hiking, or cycling. Compact and portable, providing quick access to essential items. Housed in a convenient bum bag, offering hands-free carrying, making it perfect for outdoor activities with limited storage space. Packed with everything needed for treating scrapes, cuts, and other common injuries. Includes 6x saline wipes, 2x triangular bandages, medium dressing, large dressing, 20x washproof plasters, 2x pair of gloves, 12x safety pins, and guidance leaflet.
- Contents: Saline Wipes (6), Triangular Bandages / Pairs of Gloves (2), Medium Dressing, Large Dressing, Washproof Plasters (20) & Safety Pins (12)
- Easy Opening
- Hands-Free Carrying
- Easy Transportation
- Compact First Aid Kit
View all: Wallace Cameron First Aid Kits
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Wallace Cameron |
| First Aid Product Type | First Aid Kit |
| First Aid Suitable For | General Purpose |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 70 mm |
| Product Height | 100 mm |
| Product Type | First Aid Bum Bag |
| Product Width | 190 mm |
| Total Product Weight | 0.2 kg |
Product Contents
Saline wipes (6), triangular bandages (2), medium dressing, large dressing, washproof plasters (20), pair of gloves (2), safety pins (12), and guidance leaflet.