Wallace Cameron Electricians First Aid Pouch 42 Pcs (611JR)
First aid pouch containing 42 pieces. Compact, easy-to-carry kit designed specifically for electricians and mobile tradespeople. Packed with essential supplies in a tough, zippered pouch, the perfect solution for on-site work, maintenance roles, or call-outs. Tailored for fast-paced environments, ensures compliance and preparedness without taking up valuable space. Ideal for solo electricians, engineers, and maintenance staff who need quick access to safety essentials.
- Contents: Burn Dressings / Pairs of Gloves (2), Burn Gel Sachets (5), Triangular Bandage, Medium Dressing, Large Dressing, Ambulance Dressing, Burn / Wound Lint Pads (3), Washproof Plasters (20), Conforming Bandage, Resuscitation Aid, Scissors & Pen Torch
- With Carry Handle
- Tailored to Likely Injuries for an Electrician
- Torch Included for Injuries in Poorly Lit Areas
- Perfect for Keeping in the Van and Carrying On-Site
- Compact First Aid Kit
View all: Wallace Cameron First Aid Kits
First aid pouch containing 42 pieces. Compact, easy-to-carry kit designed specifically for electricians and mobile tradespeople. Packed with essential supplies in a tough, zippered pouch, the perfect solution for on-site work, maintenance roles, or call-outs. Tailored for fast-paced environments, ensures compliance and preparedness without taking up valuable space. Ideal for solo electricians, engineers, and maintenance staff who need quick access to safety essentials.
- Contents: Burn Dressings / Pairs of Gloves (2), Burn Gel Sachets (5), Triangular Bandage, Medium Dressing, Large Dressing, Ambulance Dressing, Burn / Wound Lint Pads (3), Washproof Plasters (20), Conforming Bandage, Resuscitation Aid, Scissors & Pen Torch
- With Carry Handle
- Tailored to Likely Injuries for an Electrician
- Torch Included for Injuries in Poorly Lit Areas
- Perfect for Keeping in the Van and Carrying On-Site
- Compact First Aid Kit
View all: Wallace Cameron First Aid Kits
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Wallace Cameron |
| First Aid Product Type | First Aid Kit |
| First Aid Suitable For | General Purpose |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name/No | Electricians |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 42 |
| Product Depth | 155 mm |
| Product Height | 270 mm |
| Product Type | First Aid Pouch |
| Product Width | 110 mm |
| Total Product Weight | 449 g |
Product Contents
Burn dressing (2), burn gel sachets (5), triangular bandage, medium dressing, large dressing, ambulance dressing, burn/wound lint pads (3), washproof plasters (20), conforming bandage, resuscitation aid, scissors, pen torch, pairs gloves (2) and guidance card.