Wallace Cameron Builders First Aid Pouch 50 Pcs (994JR)
First aid pouch containing 50 pieces. Robust, compact kit designed for the building and construction industry. Packed with essential first aid supplies to handle minor injuries like cuts, bruises, and scrapes while on-site. Ideal for construction sites, DIY projects, and maintenance work.
- Contents: Burn Dressings & Gels / Wipes / Eye Wash (3), Resuscitation Aid, Eyepad & Bandages / Med Dressings / Pair Gloves (2), Tri Bandage, Conforming Bandage, Lrg Dressing, Ambulance Dressing, Trauma Dressing, Gauze (5), Plasters (20), Face Mask & Scissors
- With Carry Handle
- Contains First Aid Items for More Severe Cuts and Injuries
- Perfect for Storing in the Van or Carrying On-Site
View all: Wallace Cameron First Aid Kits
First aid pouch containing 50 pieces. Robust, compact kit designed for the building and construction industry. Packed with essential first aid supplies to handle minor injuries like cuts, bruises, and scrapes while on-site. Ideal for construction sites, DIY projects, and maintenance work.
- Contents: Burn Dressings & Gels / Wipes / Eye Wash (3), Resuscitation Aid, Eyepad & Bandages / Med Dressings / Pair Gloves (2), Tri Bandage, Conforming Bandage, Lrg Dressing, Ambulance Dressing, Trauma Dressing, Gauze (5), Plasters (20), Face Mask & Scissors
- With Carry Handle
- Contains First Aid Items for More Severe Cuts and Injuries
- Perfect for Storing in the Van or Carrying On-Site
View all: Wallace Cameron First Aid Kits
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Wallace Cameron |
| First Aid Product Type | First Aid Kit |
| First Aid Suitable For | General Purpose |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name/No | Builders |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 50 |
| Product Depth | 155 mm |
| Product Height | 270 mm |
| Product Type | First Aid Pouch |
| Product Width | 110 mm |
| Total Product Weight | 565 g |
Product Contents
Burn dressing, burn gel sachets (3), resuscitation aid, eyepad and bandages (2), 20ml eye wash pods (3), triangular bandage, conforming bandage, medium dressings (2), large dressing, ambulance dressing, trauma dressing, gauze swabs (5), washproof plasters (20), saline wipes (3), FFP3 face mask, scissors, pair gloves (2) and guidance leaflet.