Walker Soft-Close Rimless Back-to-Wall Toilet (885AE)
Durable, rimless toilet made from hardwearing ceramic with a gloss finish. Back-to-wall with comfort design to offer extra height. Supplied with a soft-close, quick-release seat. Contemporary style, ideal for any bathroom.
- Soft-Close & Quick-Release White Toilet Seat Supplied
- Weight: 27.4kg
- Vitreous China
- 1 Year Guarantee
- Rimless Design
- Comfort Height
View all: Unbranded Toilets
Durable, rimless toilet made from hardwearing ceramic with a gloss finish. Back-to-wall with comfort design to offer extra height. Supplied with a soft-close, quick-release seat. Contemporary style, ideal for any bathroom.
- Soft-Close & Quick-Release White Toilet Seat Supplied
- Weight: 27.4kg
- Vitreous China
- 1 Year Guarantee
- Rimless Design
- Comfort Height
View all: Unbranded Toilets
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bathroom Style | Contemporary |
| Brand | Unbranded |
| Cistern Supplied | Cistern Not Supplied |
| Construction Material (Bathrooms) | Vitreous China |
| Fittings Supplied | Fittings Not Supplied |
| Fixings Supplied | Fittings Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | Walker |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 520 mm |
| Product Height | 460 mm |
| Product Returns Note | Due to hygiene reasons this product is excluded from our 30 Day Money Back Guarantee (your statutory rights are not affected). |
| Product Type | Rimless Back-to-Wall Toilet |
| Product Width | 360 mm |
| Toilet Seat Close Type | Soft-Close with Quick-Release |
| Toilet Shape | Round |
| Toilet Type | Back to Wall |
| Total Product Weight | 27.4 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | PJH |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | PJH House, Lomax Way, Bolton, Greater Manchester, BL51FQ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | qs@pjh.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | Globe Union Germany GmbH & Co.KG |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 11, Dreherstrabe, Unna, KG59425, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | technicaluk@globeunion.eu |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode