Wagner W590 630W Electric Paint Sprayer 220-240V (6507R)
I-Spray attachment atomises paint for an ultra-smooth finish. Jet can spray either horizontally or vertically and features an adjustable width setting for either narrow or wide spray, depending on the object to be painted. Powerful X-BOOST turbine for rapid paint application and extra fine atomisation.
- 630W
- 1.3Ltr Capacity
- Suitable for Solvent & Water-Based Paints & Varnishes
- Non-Replaceable Carbon Brushes
- Horizontal, Vertical & Round Jet Settings
View all: Wagner Electric Paint Sprayers
I-Spray attachment atomises paint for an ultra-smooth finish. Jet can spray either horizontally or vertically and features an adjustable width setting for either narrow or wide spray, depending on the object to be painted. Powerful X-BOOST turbine for rapid paint application and extra fine atomisation.
- 630W
- 1.3Ltr Capacity
- Suitable for Solvent & Water-Based Paints & Varnishes
- Non-Replaceable Carbon Brushes
- Horizontal, Vertical & Round Jet Settings
View all: Wagner Electric Paint Sprayers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Air Delivery System | HVLP |
| Brand | Wagner |
| Brushless | Brushed |
| Cable Length | 1.8 m |
| Carry Case/Bag Included | Yes |
| Corded Tool Weight | 2.3 kg |
| Corded or Cordless | Corded |
| Hose Length | 0 mm |
| Litre Capacity | 1.3 Ltr |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Flow Rate | 0.5 Ltr/min |
| Max. Spray Pressure | 0.2 bar |
| Model No | W590 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Plug Included | Includes Plug. |
| Power Output (Watts/Kw) | 630 W |
| Power Supply | Electric |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Type | Paint Sprayer |
| Suitable Paint Type | Suitable for Solvent & Water-Based Paints & Varnishes |
| Supplier Manufacturer Helpline | 01327 368 410 |
| z1 - UK Manufacturer Name | Wagner Spraytech UK |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | NN12 8GX |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.wagner-group.com/uk/contact/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | J Wagner GmbH |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 88677 |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.wagner-group.com/uk/contact/ |
Product Contents
I-Spray attachment, spray attachment for wood and metal paints, test poster, stirrer, replacement nozzle seal, filling funnel and carry case.