Wagner Furno 100 350W Electric Micro Heat Gun 240V (472HA)
Compact and easy to handle in a variety of positions for maximum flexibility. Features 2 temperature levels of 230°C and 360°C, making it suitable for diy, stripping paint, moulding, cooking, baking or craft. Automatic thermal shut-off function ensures safety whilst working. Fold-out wire legs offer hands-free use, and the pin position is especially suitable for more precise working. Airflow capacity of 100 and 150L/min.
- 350W
- 2 Heat Settings
- 2 Air Flow Settings
View all: Wagner Glue & Heat Guns
Compact and easy to handle in a variety of positions for maximum flexibility. Features 2 temperature levels of 230°C and 360°C, making it suitable for diy, stripping paint, moulding, cooking, baking or craft. Automatic thermal shut-off function ensures safety whilst working. Fold-out wire legs offer hands-free use, and the pin position is especially suitable for more precise working. Airflow capacity of 100 and 150L/min.
- 350W
- 2 Heat Settings
- 2 Air Flow Settings
View all: Wagner Glue & Heat Guns
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Airflow Speed | 100-150 Ltr/min |
| Brand | Wagner |
| Cable Length | 1.8 m |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Condition | Brand New |
| Condition Description | Unused & in original factory/manufacturer condition. |
| Corded Tool Weight | 0.49 kg |
| Gun Type | Heat Gun |
| Heat Setting Temperatures | 230-360 °C |
| Manufacturer Guarantee | 4 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply) |
| Model No | Furno 100 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Plug Included | Includes Plug. |
| Power Output (Watts/Kw) | 350 W |
| Power Supply | Electric |
| Power Voltage Supply | 240 V |
| Product Type | Micro Heat Gun |
| Supplier Manufacturer Helpline | 01327 368410 |
| z1 - UK Manufacturer Name | Wagner Spraytech UK |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | NN12 8GX |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.wagner-group.com/uk/contact/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | J Wagner GmbH |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 88677 |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.wagner-group.com/uk/contact/ |