Van Guard VG286-3 Renault Master 2010 - 2024 ULTI Van Roof Bars 1570mm (6800T)
Van Guard ULTI van roof bars are designed for the Renault Master 2010-2024 SWB (L1H1) Low Roof twin-door models, providing secure and efficient load carrying for trade professionals. Constructed from high quality anodised aluminium, the stylish 1570mm roof bars offer strength and durability for transporting ladders, pipes, and other essential equipment. An aerodynamic design helps to reduce wind noise and contributes to reasonable fuel efficiency. The system is built to withstand wet weather conditions, and the UV-treated plastic components prevent fade and deterioration, ensuring long-term reliability. Each bar supports up to 80 kg and features a non-rattle design for a stable journey.
- Van Door Type: Twin-Door
- Van Roof Height: Low Roof
- Van Wheel Base & Code: SWB (L1H1)
- Quick & Easy to Install
- Non-Rattle Design
- Heavy Duty Anodised Aluminium Construction
- Resistant to Wet Weather Conditions
- UV-Treated Plastics Extend Life
- Aerodynamic Design
- Flat Bars for Easy Loading
View all: Van Guard Roof Bars
Van Guard ULTI van roof bars are designed for the Renault Master 2010-2024 SWB (L1H1) Low Roof twin-door models, providing secure and efficient load carrying for trade professionals. Constructed from high quality anodised aluminium, the stylish 1570mm roof bars offer strength and durability for transporting ladders, pipes, and other essential equipment. An aerodynamic design helps to reduce wind noise and contributes to reasonable fuel efficiency. The system is built to withstand wet weather conditions, and the UV-treated plastic components prevent fade and deterioration, ensuring long-term reliability. Each bar supports up to 80 kg and features a non-rattle design for a stable journey.
- Van Door Type: Twin-Door
- Van Roof Height: Low Roof
- Van Wheel Base & Code: SWB (L1H1)
- Quick & Easy to Install
- Non-Rattle Design
- Heavy Duty Anodised Aluminium Construction
- Resistant to Wet Weather Conditions
- UV-Treated Plastics Extend Life
- Aerodynamic Design
- Flat Bars for Easy Loading
View all: Van Guard Roof Bars
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Advisory Notice | This product is not universal fitting. Does not utilise front fixing points. |
| Brand | Van Guard |
| Construction Type | Heavy Duty Anodised Aluminium Construction |
| Easy Assembly | Quick & Easy to Install |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Load Per Bar | 80 kg |
| Model No | VG286-3 |
| Non-Rattle Design | Non-Rattle Design |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 30 mm |
| Product Length | 1570 mm |
| Product Type | ULTI Van Roof Bars |
| Product Width | 60 mm |
| Van Door Type | Twin-Door |
| Van Manufacturer | Renault |
| Van Model & Year | Master 2010 - 2024 |
| Van Roof Height | Low Roof |
| Van Wheel Base & Code | SWB (L1H1) |
Product Contents
3 x roof bars, 4 x load stops, 6 x brackets and fixing kit.
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode