V-Tuf MAXIH240-80L 3500W 80Ltr H Class Industrial Dust Extraction Vacuum Cleaner 240V
V-Tuf
V-Tuf MAXIH240-80L 3500W 80Ltr H Class Industrial Dust Extraction Vacuum Cleaner 240V (177FN)
Industrial dust extraction vacuum cleaner with large, 80Ltr stainless steel collection tank. Features powerful, dual 1750W bypass suction motors, rugged chassis for manoeuvrability around site, and airflow monitor which alerts to full bag or blockage. The 3-layer Hepa H14 H-Class filtration is suitable for extracting hazardous dusts and substances such as formaldehyde, mould, germs, lead, nickel, tar, bacteria. Can be used to vacuum materials such as mica, china clay, gypsum, softwood and hardwood dust, and silica dust such as masonry and concrete. Flexible high-visibility hose to help prevent trips.
  • 3500W
  • Suitable for L, M & H Class Dusts
  • HEPA Filter
  • 99.995%
  • 65Ltr Dry Capacity
  • 54Ltr Wet Capacity
  • 85dBA Low Working Noise Level
  • 2 x 1750W Industrial Motor
  • Hi-Vis Hose & Cable
More Info
View all: V-Tuf Wet & Dry Vacuums
Save6%
Delivered by our approved supplier | Find out more
Fulfilment options
  • 3500W
  • HEPA Filter
  • 99.995%
  • 65Ltr Dry Capacity
  • 54Ltr Wet Capacity
  • 2 x 1750W Industrial Motor
  • Hi-Vis Hose & Cable
More Info
You may also like:
Specification
Air Flow Capacity86 Ltr/sec
BrandV-Tuf
Cable Length5 m
Castor/Wheel Type4 Swivel Castors
Dry Capacity without Bag65 Ltr
Extraction Rate146.11 m³/hr
Hose Length5 m
Manufacturer Guarantee1 Year Guarantee
Max Dust ClassH Class
Model Name/NoMAXIH240-80L
Overall Drum Capacity80 Ltr
Overload ProtectionNo Overload Protection
Pack Size1
Pieces in Pack/Case1
Plug IncludedIncludes Plug.
Power Output (Watts/Kw)3500 W
Power SupplyElectric
Power Voltage Supply240 V
Product Depth660 mm
Product Height1010 mm
Product TypeIndustrial Dust Extraction Vacuum Cleaner
Product Width620
Sound Pressure Level85 dBA
Suitable Dust ClassSuitable for L, M & H Class Dusts
Total Product Weight28 kg
Wet Capacity54 Ltr
Wet or Dry UseWet & Dry Use
z1 - UK Manufacturer NameFenco Group Ltd
z2 - UK Manufacturer Postal AddressUnit 5 Tillbridge Lane, Scampton, LN1 2SX
z3 - UK Manufacturer Electronic Addresshttps://www.v-tuf.co.uk/contact-us
z4 - EU Manufacturer NameFlexrep EU OU
z5 - EU Manufacturer Postal AddressE-Residency hub, Ahtri tn 12, Tallinn, 10151, Estonia
z6 - EU Manufacturer Electronic Addresshttps://www.v-tuf.co.uk/contact-us
Product Contents
Vacuum, H-Class cartridge filter, basket filter, 5m Hi-vis anti-crush vacuum hose, 420mm wet and dry floor head, 3pc stainless steel wand set, round brush, crevice tool, vacuum bags (5).