V-Tuf HD140HOT  140bar Electric Hot Water Pressure Washer 2800W 240V
V-Tuf
V-Tuf HD140HOT 140bar Electric Hot Water Pressure Washer 2800W 240V (282FN)
  • Induction Motor
  • 480Ltr/hr Max. Flow Rate
  • 10m High Pressure 3/8F x M22F
  • Automatic Total Stop
  • Adjustable Jet Nozzle
  • 4Ltr Fuel Tank
  • Water Inlet Filter
  • Lance & Hose Storage
  • 90°C Hot Water Cleaning
More Info
View all: V-Tuf Pressure Washers
Save17%
Delivered by our approved supplier | Find out more
Fulfilment options
  • Induction Motor
  • 480Ltr/hr Max. Flow Rate
  • Automatic Total Stop
  • Adjustable Jet Nozzle
  • 4Ltr Fuel Tank
  • Water Inlet Filter
  • Lance & Hose Storage
  • 90°C Hot Water Cleaning
More Info
You may also like:
Specification
BrandV-Tuf
Cable Length5 m
Fuel Tank Capacity4 Ltr
Fuel Type Garden PowerElectric
Hose Length10 m
Manufacturer Guarantee1 Year Guarantee
Max. Working Temperature90 °C
Maximum Bar Pressure140 bar
Model Name/NoHD140HOT
Nozzle TypeAdjustable Jet Nozzle
Pack Size1
Pieces in Pack/Case1
Power Output (Watts/Kw)2800 W
Power SupplyElectric
Power Voltage Supply240 V
Pressure Washer Flow Rate480 Ltr/hr
Pressure Washer UseIndustrial
Product Depth500 mm
Product Height920 mm
Product TypeHot Water Pressure Washer
Product Width730 mm
Total Product Weight52 kg
Working Pressure (bar)120 bar