V-Tuf Bare Hose Reel Trolley for 1/2" x 50m Hose (209FN)
Compact hose reel trolley suitable for up to 50m of 1/2" Pro water hose. Features steel crank handle with anti-rust galvanised steel axle, which can be mounted to the left or right at time of assembly. Galvanised steel water ways, brass couplings and swivel, glide-along wheels and drum bump protection. Hose connection accessible when hose is wound on. Max. 10bar pressure.
- Steel Construction
- 2 Rear Wheels
- Forged Steel Handle
- Anti-Kink Hose Drum Design
- Large Wheels
View all: V-Tuf Hose Reels
Compact hose reel trolley suitable for up to 50m of 1/2" Pro water hose. Features steel crank handle with anti-rust galvanised steel axle, which can be mounted to the left or right at time of assembly. Galvanised steel water ways, brass couplings and swivel, glide-along wheels and drum bump protection. Hose connection accessible when hose is wound on. Max. 10bar pressure.
- Steel Construction
- 2 Rear Wheels
- Forged Steel Handle
- Anti-Kink Hose Drum Design
- Large Wheels
View all: V-Tuf Hose Reels
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | V-Tuf |
| Castor/Wheel Type | 2 Rear Wheels |
| Compatibility | Compatible with the KCQ 3/4" & Hozelock Connectors |
| Construction Material (Landscaping) | Steel |
| Handle Type | Forged Steel Handle |
| Hose Diameter | 1/2 " |
| Hose Length | 50 m |
| Hose Supplied | Hose Not Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 520 mm |
| Product Height | 820 mm |
| Product Type | Bare Hose Reel Trolley |
| Product Width | 520 mm |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Total Product Weight | 7 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Fenco Group Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Unit 5 Tillbridge Lane, Scampton, LN1 2SX |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.v-tuf.co.uk/contact-us |
| z4 - EU Manufacturer Name | Flexrep EU OU |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | E-Residency hub, Ahtri tn 12, Tallinn, 10151, Estonia |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.v-tuf.co.uk/contact-us |
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode