Union Chrome Bathroom Mortice Lock 63mm Case - 44mm Backset (3031D)
Bathroom mortice lock. For use on internal doors where privacy is required.
- For use with Sprung Furniture
- Single Piece Fixed Forend
View all: Union Mortice Locks
Bathroom mortice lock. For use on internal doors where privacy is required.
- For use with Sprung Furniture
- Single Piece Fixed Forend
View all: Union Mortice Locks
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Backset Size (Imperial) | 1 3/4 " |
| Backset Size (Metric) | 44 mm |
| Brand | Union |
| Case Depth (Imperial) | 2 1/2 " |
| Case Depth (Metric) | 63 mm |
| Case Height | 102 mm |
| Case Width | 16 mm |
| Colour | Chrome |
| Fire Rated (Yes/No) | Non Fire Rated |
| Fire Rating | Not Fire Rated |
| Ironmongery Colour | Chrome |
| Ironmongery Finish | Satin |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Mortice Lock Type | Deadlock |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Plate Height | 101 mm |
| Plate Width | 22 mm |
| Product Type | Bathroom Mortice Lock |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| z1 - UK Manufacturer Name | Assabloy |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Portobello Works, School Street, West Midlands, WV13 3PW |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.yalehome.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | ASSA ABLOY Nederland B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Postbus 40, Raamsdonksveer, Nederland, 4940 AA, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.yalehome.com |
Product Contents
Complete lock, including strike plate and fixings.