Union Ambassador Lever on Backplate Euro Lock Door Handle Pair Satin Aluminium (5078P)
Pair of satin anodised aluminium door handles. Suitable for use with the most of UK case size euro profile locks. Suits 8mm spindle with sprung lever handle.
- Rectangular Design
- Anodised Aluminium Construction
- Suitable Door Thickness: 44mm
- Suitable for Timber Doors
- Suitable with Euro Profile Sashlock
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- For Internal Use
- Suits Most UK Case Euro Profile Locks
- Sprung Lever Handle Mechanism
- Non-Handed
View all: Union Door Handles
Pair of satin anodised aluminium door handles. Suitable for use with the most of UK case size euro profile locks. Suits 8mm spindle with sprung lever handle.
- Rectangular Design
- Anodised Aluminium Construction
- Suitable Door Thickness: 44mm
- Suitable for Timber Doors
- Suitable with Euro Profile Sashlock
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- For Internal Use
- Suits Most UK Case Euro Profile Locks
- Sprung Lever Handle Mechanism
- Non-Handed
View all: Union Door Handles
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Union |
| Colour/Finish (Ironmongery) | Satin Aluminium |
| Construction Material (Ironmongery) | Anodised Aluminium |
| Door Handle Type | Euro Lock |
| Door Handles Product Type | Euro Lock Lever on Backplate |
| Door Handles Quantity | Pair |
| Fire Rated (Yes/No) | Non Fire Rated |
| Fire Rating | Not Fire Rated |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Handle Length | 100 mm |
| Handle Type | Lever on Backplate |
| Internal/External Usage | Internal |
| Ironmongery Colour | Aluminium |
| Ironmongery Design Type | Rectangular |
| Ironmongery Finish | Satin |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model Name | Ambassador |
| PZ Centre | 47.5 mm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Plate Length | 152 mm |
| Plate Width | 38 mm |
| Product Type | Lever on Backplate Euro Lock Door Handle |
| Suitable Door Thickness | 44 mm |
| Suitable Lock/Latch Type | Suitable with Euro Profile Sashlock |
| z1 - UK Manufacturer Name | Assabloy |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Portobello Works, School Street, West Midlands, WV13 3PW |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.yalehome.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | ASSA ABLOY Nederland B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Postbus 40, Raamsdonksveer, Nederland, 4940 AA, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.yalehome.com |