Triton Neo Six Framed Rectangular Sliding Door Shower Enclosure Chrome 1000mm x 900mm x 1850mm (523TK)
The Triton Neo Six rectangular sliding door shower enclosure offers a practical and stylish solution for bathroom installations. This robust unit features 6mm toughened safety glass, providing durability and peace of mind. An easy clean glass coating helps maintain pristine appearance, while quick release bottom rollers simplify cleaning access. Ideal for modern bathrooms and washrooms, its chrome frame and reversible design ensure versatile fitting. Pre-assembled fixings aid a straightforward installation process.
- Framed Reversible Sliding Shower Door
- 950-990mm Door & 870-890mm Side Panel Adjustability
- 6mm Clear Toughened Safety Glass
- Quick-Release System
- Shower Enclosure W x D x H: 1000 x 900 x 1850mm
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Easy Clean Glass Coating
- Pre-Assembled Fixings for Straightforward Installation
View all: Triton Shower Enclosures
The Triton Neo Six rectangular sliding door shower enclosure offers a practical and stylish solution for bathroom installations. This robust unit features 6mm toughened safety glass, providing durability and peace of mind. An easy clean glass coating helps maintain pristine appearance, while quick release bottom rollers simplify cleaning access. Ideal for modern bathrooms and washrooms, its chrome frame and reversible design ensure versatile fitting. Pre-assembled fixings aid a straightforward installation process.
- Framed Reversible Sliding Shower Door
- 950-990mm Door & 870-890mm Side Panel Adjustability
- 6mm Clear Toughened Safety Glass
- Quick-Release System
- Shower Enclosure W x D x H: 1000 x 900 x 1850mm
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Easy Clean Glass Coating
- Pre-Assembled Fixings for Straightforward Installation
View all: Triton Shower Enclosures
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Triton |
| Colour | Chrome |
| Door Entry Width | 380 mm |
| Enclosure Shape | Rectangular |
| Enclosure Type | Full Enclosure |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Frame Type | Framed |
| Handed | Reversible |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model Name | Neo Six |
| Mounting Adjustment | 950-990mm Door & 870-890mm Side Panel Adjustability |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Sliding Door Shower Enclosure |
| Shower Cubicle Depth | 900 mm |
| Shower Cubicle Height | 1850 mm |
| Shower Cubicle Width | 1000 mm |
| Shower Cubicles Glass Type | 6mm Clear Toughened Safety Glass |
| Shower Door Type | Slider Door |
| Shower Enclosure Door Type | Sliding Shower Door |
| Shower Tray Supplied | Shower Tray Sold Separately |
| Total Product Weight | 61 kg |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode