Triton Luxury Shower Kit Chrome (93996)
ABS, brass and stainless steel construction. Luxury shower kit with 1m hose. Suitable for all showers and plumbing types. Modern design.
- 5-Spray Patterns
- Rub-Clean Shower Head
- 1 Year Guarantee
- Universal Fitting Shower Hose
- Suitable for All Pressure Systems
- Modern Design
View all: Triton Shower Rail Kits
ABS, brass and stainless steel construction. Luxury shower kit with 1m hose. Suitable for all showers and plumbing types. Modern design.
- 5-Spray Patterns
- Rub-Clean Shower Head
- 1 Year Guarantee
- Universal Fitting Shower Hose
- Suitable for All Pressure Systems
- Modern Design
View all: Triton Shower Rail Kits
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Triton |
| Colour | Chrome |
| Construction Material (Bathrooms) | ABS, Brass & Stainless Steel |
| Design Type | Modern Design |
| Hose Bore Size | 10 mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Minimum Bar Pressure | 0.1 bar |
| Model Name | Luxury |
| Model No | BQLUXKIT1C |
| No. of Spray Patterns | 5-Spray Patterns |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pressure Suitability | Suitable for All Pressure Systems |
| Product Type | Shower Kit |
| Shower Head Shape | Round |
| Shower Head Size | 110 mm |
| Shower Hose Length | 1 m |
| Total Product Weight | 1.1 kg |
Product Contents
Shower head, hose, riser rail and soap dish.