Trend KWJ650 650mm Worktop Jig (438EC)
The Trend KWJ650 650mm Worktop Jig is a robust routing tool designed for creating precise mitre joints in various worktop materials. This compact jig is suitable for professional kitchen fitters and carpenters, ensuring accurate installations in domestic and commercial settings. It features indexed backsets for 600, 616, 635, and 650mm worktops, allowing for rapid female joint setup. 33mm mitre inset accommodates all postformed, radiused and chamfered worktop materials. Constructed from CNC-machined compact grade HPL, it offers exceptional precision, strength and durability for consistent results.
- 12mm Hardwearing Compact Laminate Material Construction
- Indexed Backsets for 600, 616, 635 & 650mm Worktops
- 33mm Mitre Inset
- CNC-Machined Compact Grade HPL
- 400mm Radius for Breakfast Bar & Peninsula Trimming
- Preset Connector Bolt Recesses
View all: Trend Router Jigs
The Trend KWJ650 650mm Worktop Jig is a robust routing tool designed for creating precise mitre joints in various worktop materials. This compact jig is suitable for professional kitchen fitters and carpenters, ensuring accurate installations in domestic and commercial settings. It features indexed backsets for 600, 616, 635, and 650mm worktops, allowing for rapid female joint setup. 33mm mitre inset accommodates all postformed, radiused and chamfered worktop materials. Constructed from CNC-machined compact grade HPL, it offers exceptional precision, strength and durability for consistent results.
- 12mm Hardwearing Compact Laminate Material Construction
- Indexed Backsets for 600, 616, 635 & 650mm Worktops
- 33mm Mitre Inset
- CNC-Machined Compact Grade HPL
- 400mm Radius for Breakfast Bar & Peninsula Trimming
- Preset Connector Bolt Recesses
View all: Trend Router Jigs
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Trend |
| Compatibility | Compatible for Use with 1/2" Routers with 12.7mm Diameter Cutter & 30mm Guide Bush |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Cutting Width | 650 mm |
| Model Name | KWJ650 |
| Model No | KWJ650 |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Height | 12 mm |
| Product Length | 881 mm |
| Product Type | Worktop Jig |
| Total Product Weight | 3.3 kg |
Product Contents
Jig and 3 x line up pins.