Trend CSB/16548B Wood Plunge Saw Blade 165mm x 20mm 48T
Trend
Trend CSB/16548B Wood Plunge Saw Blade 165mm x 20mm 48T (241XG)
  • For Circular & Plunge Saws
  • Cutting Width (Kerf): 2.2mm
  • Fine Cut
  • Anti-Kickback Design
  • Hardened & Tempered
More Info
View all: Trend Circular Saw Blades
Collect in Dumfries | Change store
Fulfilment options
  • For Circular & Plunge Saws
  • Cutting Width (Kerf): 2.2mm
  • Fine Cut
  • Anti-Kickback Design
  • Hardened & Tempered
Specification
Blade Diameter165 mm
BrandTrend
CompatibilityCompatible with 165mm circular, plunge & table saws
Compatible Tool TypeCircular & Plunge Saws
Disc Bore Size20 mm
Disc Fitting TypeStandard Bore
Manufacturer Guarantee1 Year Guarantee
Max. Cutting Width2.2 mm
Max. RPM10,000 rpm
Model NameCSB/16548B
Model NoCSB/16548B
Number of Teeth48
Pack Size1
Pack TypeSingle
Pieces in Pack/Case1
Product TypePlunge Saw Blade
Product Contents
1 x 165mm saw blade